eReport.sk
Heger sa nečakane pustil do Lengvarského
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO). Zdroj: tasr

Dolinková z Hlasu: Heger s Lengvarským podviedli pacientov, ambulancie už budú len pre bohatých!

Heger s Lengvarským podviedli pacientov. Zdravotnícke ambulancie požadovali od štátu o 20 % viac peňazí v porovnaní s tým, čo dostávali od rezortu zdravotníctva doteraz. Lekári musia tak, ako každý z nás, zápasiť s rastúcimi cenami energií a iných nákladov. Pred koncom minulého roka sa dokonca na dverách niektorých ambulancií objavil oznam o zavedení poplatkov za návštevu v ambulancii. Štát sa odvtedy snaží nájsť s ambulanciami kompromisné riešenie. Najlepšou politikou by bolo pravdepodobne znižovať dopady svetových cien na Slovensko. Zdá sa však, že vláda sa v tejto oblasti nechystá byť kreatívnou.

Dolinková považuje postup vlády za podvod

Vláda v minulosti avizovala, že ambulancie žiadaných 20 % finančných prostriedkov navyše dostanú. Je celkom pravdepodobné, že mnohé z nich s nimi rátali vo svojich vyhliadkach na najbližšie mesiace až roky. Prišla však veľmi studená sprcha. A nielen pre ambulancie, ale prenesene pravdepodobne aj pre pacientov, u ktorých zvyknú lekári v podobných situáciách hľadať náhradnú kompenzáciu.

Heger s Lengvarským podviedli pacientov

„Minulý piatok víťazná tlačovka, že sa dohodli a ambulancie dostanú 20%. Celý víkend poisťovne prepočítavali a ministri oddychovali – lebo však na čo by to riešili páni ministri cez víkend – veď oni sú len ministri. Včera podvečer konečne rokovanie na ministerstve hospodárstva k energiám bez uspokojivých výsledkov. A dnes nepríjemné vytriezvenie. Z mediálne avizovaných 20% je vraj reálnych 13 % – čo je pre veľa ambulancií pochopiteľne neprijateľné!,“ oznámila na sociálnej sieti expertka strany Hlas-SD na zdravotníctvo Zuzana Dolinková.

Zaspali?

Vláda mala podľa Dolinkovej dostatok času na to, aby o potrebných prostriedkoch nerokovala deň pred rozhodnutím, ale počas omnoho dlhšieho obdobia. Koniec koncov, opozícia sa problém s energiami snažila v parlamente otvoriť ešte pred tým, ako energetická kríza dorazila.„

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Michal Kaliňák.
  2. Kollár reaguje na Pavla
  3. Veronika Remišová, ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas konferencie Korupcia v eurofondoch.

Rokovania s odhalením skutočného stavu sa skončili v týchto chvíľach. Podľa mojich informácií je stav taký, že ambulancie sa teda rozhodli prijať podmienky ministerstva zdravotníctva – ale len na jeden alebo dva mesiace. A to všetko len necelé tri hodiny pred vypršaním termínu, ktorý poznáme všetci rok dopredu,“ konštatuje Dolinková.

Mala by prezidentka konať?

Potenciálne ohrozenie zdravotnej starostlivosti by nemuselo ostať len na stole premiéra a ministrov. Dolinková tvrdí, že by sa do celej problematiky mohla vložiť aj hlava štátu Zuzana Čaputová. Tá zatiaľ mlčí nielen o ambulanciách, ale takmer vôbec nehovorí ani o stále trvajúcej politickej a hlavne vládnej kríze. Z chaosu v politike môže vznikať aj chaos v praxi. A ambulancie sú toho zjavným príkladom. Štát sa podľa expertky musí v téme rozhýbať, lebo v opačnom prípade hrozí, že sa zdravotníctvo pre najchudobnejšiu časť občanov stane nedostupným – čo je scenár, ktorý Ústava SR jednoznačne zakazuje.

„Teda o pár týždňov sa môže začať ďalšie dejstvo drámy s názvom ´zdravotná starostlivosť v ambulanciách bude len pre bohatých´. Gratulujeme pán odvolaný premiér aj odvolaný minister – zase ste to zvládli. Myslíte, že by to mal byť dostatočný dôvod pre pani prezidentku ráznejšie konať?,“ pýta sa na záver Dolinková.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dolinková z Hlasu: Heger s Lengvarským podviedli pacientov, ambulancie už budú len pre bohatých!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti