eReport.sk
Jaroslav Haščák
Jaroslav Haščák. Foto: tasr

Haščákov advokát: Závažne pochybili vyšetrovatelia, prokurátor Repa aj sudkyňa Záleská!

Začiatkom minulého týždňa vyšla správa o o tom, že Najvyšší súd (NS) SR odmietol dovolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej v trestnej veci Jaroslava Haščáka, keďže jeho obvinenie zrušil generálny prokurátor. TASR o tom v utorok (21.9.) informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Na túto informáciu už reagoval aj advokát známeho finančníka Martin Škubla.

“Najvyšší súd dovolanie ministerky spravodlivosti v trestnej veci Jaroslava H. odmietol z dôvodu, že vydaním uznesenia o zrušení trestného stíhania generálnym prokurátorom SR materiálny dôvod väzby nie je daný,” uviedla hovorkyňa.

Kolíková hovorila o hlboko neodôvodnených dôvodoch

Ministerka spravodlivosti podala dovolanie v apríli. Uviedla vtedy, že dôvody zrušenia väzby obvineného Haščáka považuje za hlboko neodôvodnené. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka zrušil koncom augusta  v súvislosti s kauzou Gorila obvinenie voči finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, ale aj bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke.

Advokát šplechol ministerke do tváre drsné výčitky

Haščákov advokát v reakcii uviedol, že dovolací senát NS SR sa veľmi podrobne venoval procesným pochybeniam ministerky spravodlivosti a rozhodol v prospech jeho klienta pomerom hlasov 5:0.

„Napríklad predložila zjavne nevykonateľný návrh na vzatie do väzby, dodatočne predkladala časti spisovej dokumentácie, na ktorú nemohol súd vôbec prihliadnuť. Navyše, takéto dodatočne predložené svedecké výpovede podľa súdu skôr podporovali tvrdenia obvinených, prípadne boli vytrhnuté z kontextu,cituje slová Škublu denník Pravda.

Advokát tvrdí, že k dovolacím dôvodom súd uviedol, že nie je jeho povinnosťou „dedukovať, čo dovolateľ svojou námietkou zamýšľal“, a vysvetlil, že viaceré námietky ministerky boli formulované nezrozumiteľne, čo je vážnou chybou „o to viac, že v danej veci išlo o dovolanie podané v neprospech obvinených so žiadosťou o zásah do ich práva na osobnú slobodu“. 

 “V dovolaní absentuje akákoľvek argumentácia”

Advokát hovorí o procesnej účelovosti ministerky Kolíkovej, pričom tá podľa jeho slov vynikla aj vo svetle poznámky sudcov k obvinenej Arpášovej, keď podľa súdu „v dovolaní absentuje akákoľvek argumentácia smerujúca k dôvodnosti trestného stíhania obvinenej, keďže ministerka sa výlučne zamerala na osobu obvineného Jaroslava Haščáka“.

Škubla: Identifikovali 70 veľmi závažných pochybení

„Najnovšie odôvodnenie Najvyššieho súdu SR je pre nás jasným potvrdením, že obvinenie a väzobné stíhanie nášho klienta bolo účelové a nezákonné. Túto skutočnosť už potvrdili dva senáty Najvyššieho súdu SR, čo predstavuje spolu osem nezávislých sudcov ako aj Generálna prokuratúra SR,“ uviedol Hačšákov právnik. Upozornil zároveň na to, že v celej trestnej veci identifikovali 70 veľmi závažných pochybení zo strany vyšetrovateľov, pôvodného dozorujúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu ako aj sudkyne Špecializovaného trestného súdu Pamely Záleskej.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Daniel Lipšic ukazuje transparent s nápisom Penta Enterprises Ltd.
  2. Mária Kolíková
  3. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí).
  4. Zľava Daniel Lipšic a a Maroš Žilinka.
  5. Juraj Šeliga (Za ľudí)

Zdroj: eReport/pravda.sk

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti