eReport.sk
Zľava Daniel Lipšic a a Maroš Žilinka.
Zľava Daniel Lipšic a a Maroš Žilinka. Foto: tasr

Začala sa vojna prokurátorov? Žilinku podporilo vyše 600 z nich, Lipšica 54. Ďakujem, odkázal šéf GP

Máme tu vojnu prokurátorov? Najnovšie správy naznačujú, že Maroš Žilinka nie je obrovskou časťou svojich kolegov rozhodne vnímaný tak negatívne, ako sa ho snažia vykresliť niektoré médiá a viacerí koaliční politici. Dočkal sa pre mnohých možno nečakanej podpory z vlastných radov. Na sociálnej sieti napísal Žilinka obsiahly status, v ktorom sa poďakoval stovkám podporovateľov za to, že za ním stoja. Ich počet viac ako desaťnásobne prevyšuje tých, ktorí sa v auguste postavili na stranu špeciálneho prokurátora, Daniela Lipšica, voči ktorému začal generálny prokurátor disciplinárne konanie.

Prokurátori kritizujú verejné znevažovanie postavenia a pôsobnosti generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Vyplýva to z vyhlásenia, pod ktoré sa podpísalo viac ako 600 prokurátorov z Generálnej prokuratúry (GP) SR, krajských a okresných prokuratúr. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Snaha o zmenu legislatívy je neprípustný zásah

Zdôrazňujú, že nerozhodovali a nebudú rozhodovať pod tlakom politikov, verejnej mienky a médií. “V  tomto smere v plnej miere stojíme za generálnym prokurátorom SR, ktorý v mediálnom vyhlásení dňa 2. septembra 2021 správne uviedol, že on je tým garantom zákonnosti, ktorého rozhodnutia majú slúžiť ochrane práv fyzických osôb, právnických osôb a štátu a že toto poslanie aj mieni napĺňať,” podotkli. Snahy o zmenu legislatívy týkajúcu sa prokuratúry na základe rozhodnutí GP SR v konkrétnych veciach považujú za neprípustný zásah do základných princípov právneho štátu.

Kto vytvára vojnu?

Tvrdia, že k stabilite právneho systému na Slovensku neprispieva ani zneužívanie rozdielnych právnych názorov generálneho prokurátora Maroša Žilinku a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica na konkrétne postupy v trestnom konaní. “Sú podsúvané verejnosti ako ´vojna´ medzi GP SR a Úradom špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) GP SR. Tá však je ´vytváraná´ tými, ktorí majú záujem na cielenom obmedzení oprávnení generálneho prokurátora SR ako garanta zákonnosti vo vzťahu k Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR,” zdôraznili.

Žilinka ďakuje

“Vyhlásenie prokurátorov k pretrvávajúcim neadekvátnym útokom nielen priamo na osobu generálneho prokurátora Slovenskej republiky, ale cez jeho osobu aj na prácu celého rezortu prokuratúry podporilo viac ako 600 prokurátorov z celkového počtu 942 prokurátorov Slovenskej republiky. Kolegovia, ďakujem,” napísal na sociálnej sieti Žilinka, pripájame jeho obsiahly status z utorka.

Zdroj: fb/maros-zilinka-generálny-prokurátor-SR

Keď sa koncom augusta medializovalo, že Žilinka začal disciplinárne konanie voči šéfovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), Danielovi Lipšicovi, podporilo Lipšica 54 prokurátorov. Z toho 22(!) bolo z jeho úradu a 32 z iných prokuratúr. Na ÚŠP je činných 28 prokurátorov a špeciálny prokurátor, to znamená, že Lipšic nezískal podporu ani všetkých svojich priamych podriadených. Podľa názoru podpísaných prokurátorov sa špeciálny prokurátor, Daniel Lipšic, síce verejne vyjadroval k trestnej veci nepatriacej do pôsobnosti ÚŠP, ale s takouto trestnou vecou bezprostredne súvisiacou. “Od špeciálneho prokurátora ako jedného z najvyšších predstaviteľov v hierarchii prokuratúry s legitimitou podobne ako u generálneho prokurátora danou spôsobom voľby Národnou radou SR sa navyše verejné vyjadrovanie k trestným veciam, ktoré rezonujú vo verejnom živote, dôvodne očakáva,” písalo sa v stanovisku prokurátorov na podporu Lipšica.

Related Posts

  1. Jaroslav Haščák
  2. Veronika Remišová.
  3. Juraj Šeliga (Za ľudí)
  4. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave.

Zdroj: tasr/eReport

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport