eReport.sk
Peter Pellegrini počas tlačovky v Trenčíne.
Peter Pellegrini počas tlačovky v Trenčíne. Foto: fb/pellegrini.peter

VIDEO Pellegrini kritizoval z Trenčína: Koalícia kašle na školstvo, všetko hádže na samosprávy!

Školstvo nie je pre vládu Eduarda Hegera (OĽANO) absolútnou prioritou napriek tomu, že je to súčasťou programového vyhlásenia vlády. Povedal to v pondelok v Trenčíne predseda mimoparlamentnej opozičnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

„Už niekoľko mesiacov sme svedkami extrémneho zdražovania nielen energií, ale aj materiálov a komodít. Normatívne financovanie školstva však zostáva absolútne nezmenené. A čo je horšie, samotné financovanie v porovnaní s minulými vládami stagnuje, ak nie aj klesá,“ skonštatoval Pellegrini s tým, že ani v rokoch 2023 a 2024 sa nepočíta s nejakým rastom financovania základných a stredných škôl cez normatívy.

Všetko na svojich pleciach nesú mestá a obce, ale donekonečna to nepôjde. Vláda sa darmo bude vyhovárať, že cez eurofondy tečie do školstva dostatok peňazí. Tie sú však určené na špecifické projekty a nie na sanovanie vysokých cien energií a zvyšovanie platov.

Peter Pellegrini, líder Hlasu-SD.

Ako dodal, štát nedokáže zafinancovať plnú potrebu škôl a prehadzuje celú zodpovednosť na samosprávy. Slovenské mestá a obce tak podľa neho prídu možno až o 700 miliónov eur. „Štát nepočíta ani s výrazným rastom platov učiteľov. Za mojej vlády stúpli platy učiteľov v roku 2019 o desať a v roku 2020 o ďalších desať percent. Tomu zodpovedal aj normatív na mzdy, a o to viac financií štát poslal mestám a obciam na prenesený výkon štátnej správy,“ zdôraznil Pellegrini.

Ďalším problémom sú podľa neho výdavky na stravu v školských jedálňach. Zvyšovanie cien bude mať zásadný vplyv na kvalitu stravovania detí, pretože dotácia na stravu nerastie.

„Všetko na svojich pleciach nesú mestá a obce, ale donekonečna to nepôjde. Vláda sa darmo bude vyhovárať, že cez eurofondy tečie do školstva dostatok peňazí. Tie sú však určené na špecifické projekty a nie na sanovanie vysokých cien energií a zvyšovanie platov,“ uzavrel šéf opozičnej strany.

Zdroj: fb/pellegrini.peter

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Peter Pellegrini počas tlačovky o klamstvách premiéra Eduarda Hegera.
  2. Peter Pellegrini na snímke z videa.
  3. Erik Tomáš na snímke z videa.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Pellegrini kritizoval z Trenčína: Koalícia kašle na školstvo, všetko hádže na samosprávy!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti