eReport.sk
KK17 Rendsburg - Na archívne ilustračnej snímke migranti. Foto: tasr/ap

Gréci zaznamenali prudký pokles počtu migrantov. Je za tým pandémia?

V Grécku zaznamenali za uplynulých deväť mesiacov výrazný pokles počtu migrantov prichádzajúcich do krajiny. V pondelok o tom informoval minister pre migráciu Notis Mitarakis, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Od začiatku roka do konca septembra do krajiny vstúpilo 12.300 migrantov. To predstavuje 73-percentný pokles oproti údajom z minulého roka, keď gréckymi hranicami prešlo za rovnaké obdobie takmer 45.000 migrantov.  

Premiér sľúbil, že sprísni ochranu námorných hraníc

Minister Mitarakis zároveň uviedol, že celkový počet vybavených (schválených alebo zamietnutých) žiadostí o azyl v krajine za rovnaké obdobie narástol o 82 percent.

V súčasnosti v Grécku čaká 3150 osôb s potvrdeným štatútom utečenca na presun do iných krajín Európy. Konzervatívny premiér Kyriakos Mitsotakis nastúpil do funkcie v júli minulého roka a prisľúbil, že sprísni ochranu námorných hraníc krajiny pred nelegálnou migráciou, k čomu skutočne došlo. Zároveň sa snaží urýchliť vybavovanie žiadostí o azyl.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis. Foto: tasr/ap

Podľa agentúry DPA je však evidentné, že k výraznému poklesu počtu migrantov prichádzajúcich do Grécka prispela aj súčasná pandémia nového koronavírusu.

Grécko spolu so svojimi ostrovmi nachádzajúcimi sa v blízkosti tureckého pobrežia a severný úsek pevninskej hranice medzi Tureckom a Balkánom, sa od roku 2015 stali vstupnou bránou pre migrantov smerujúcich do Európy.

Desaťtisíce ľudí uviazlo na gréckej pôde po tom, čo sa európske krajiny v marci roku 2016 rozhodli zavrieť svoje hranice pre migrantov.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Gréci zaznamenali prudký pokles počtu migrantov. Je za tým pandémia?

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php