eReport.sk
Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Gen. Viktorín pripomína Čaputovej: Slováci majú traumu z pobytu cudzích vojsk na našom území!

Generál Jozef Viktorín vyzval prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala dohodu o obrannej spolupráci medzi vládami Slovenska a USA. Dohoda musí ešte pred tým, ako sa dostane k prezidentke, prejsť ratifikáciou v parlamente.

„𝗗𝗻𝗲𝘀 𝘀𝗼𝗺 𝗻𝗮 podateľni Kancelárie prezidenta SR odovzdal list, ktorým reagujem na očakávanú vládnu snahu presadiť Dohodu o obrannej spolupráci za každú cenu. Prezidentka Slovenskej republiky má možnosť preukázať svoju rozvahu a zastaviť schválenie dokumentu, ktorý je nevýhodný pre Slovenskú republiku a jej občanov,“ oznámil Viktorín.

Súčasné zmluvy sú postačujúce

Generál vo výslužbe si nemyslí, že je pre slovenskú bezpečnostnú politiku potrebná ďalšia zmluva nad rámec dohôd, ktoré má Slovensko aktívne vo vzťahu k NATO: „K rozvoju vzťahov so Spojenými štátmi americkými je nadmieru postačujúci plán bilaterálnej spolupráce, ako aj existujúci mechanizmus technických dohôd v prípade, že je potrebné jeho rozšírenie. Slovenská republika sa pri vstupe do NATO totiž zaviazala riadiť sa zmluvou NATO-SOFA, ktorá je stále platná a účinná.“

Foto: fb/jozefviktorin

Pripomína negatívnu skúsenosť s pobytom cudzích vojsk na Slovensku

„Apelujem na Vás, aby ste akceptovali a prijali ako prezidentka všetkých Slovákov skutočnosť, že slovenskí občania majú pamäť a spomienku na historickú traumu z pobytu cudzích vojsk na našom území,“ pokračuje Viktorín, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou naráža na situáciu z roku 1968. Snaha o podpísanie takejto dohody je podľa neho „tragická neschopnosť vážiť si vlastnú samostatnosť a suverenitu – samostatnosť a suverenitu nášho štátu a slovenského národa.“

Čaputovú upozorňuje na jej vlastné slová

Viktorín zároveň od Čaputovej žiada, aby dodržala svoje slová z inaugurácie a aby sa zachovala ako „prezidentka všetkých občanov“. „Vážená pani prezidentka, na základe vyššie uvedeného ctiac si úrad prezidenta a vrchného veliteľa OS SR Vás žiadam, aby ste svojim podpisom neotvorili cestu k ratifikácii Dohody o obrannej spolupráci,“ vyzval Viktorín prezidentku na záver.

Bude vás zaujímať:

  1. Belousovová o návšteve holandského kráľa
  2. NAKA opäť zlyhala?
  3. Igor Matovič
  4. Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).
  5. Robert Fico (Smer-SD)
  6. Peter Pellegrini
  7. Pekka Haavisto.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Gen. Viktorín pripomína Čaputovej: Slováci majú traumu z pobytu cudzích vojsk na našom území!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti