eReport.sk
Kováčik
Dušan Kováčik. Foto: tasr

Sťažnosť Kováčika Najvyšší súd aj po náleze Ústavného súdu zamietol ako nedôvodnú

AKTUALIZOVANÉ – Najvyšší súd (NS) SR v utorok zamietol ako nedôvodnú sťažnosť bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý ho zobral v roku 2020 do väzby. NS SR sa sťažnosťou opätovne zaoberal po zrušení uznesenia NS SR z novembra 2020 júnovým nálezom Ústavného súdu (ÚS) SR. Informovala o tom Ivana Nittmannová z tlačového oddelenia NS SR.

“O sťažnosti obvineného D. K. a jeho manželky I. K. proti uzneseniu ŠTS z 25. októbra 2020, po zrušení uznesenia NS SR z 10. novembra 2020 nálezom ÚS z 22. júna 2021, rozhodol senát 4T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí tak, že zamietol sťažnosti obvineného a jeho manželky ako nedôvodné,” konkretizovala Nittmannová.

Kauza Dušana Kováčika vyvoláva otázniky minimálne v opozícii:

Podľa jej slov NS SR s rovnakým výsledkom vyhodnotil aj žiadosti obvineného o nahradenie väzby písomným sľubom, o nahradenie väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka, ako aj žiadosť obvineného o nahradenie väzby peňažnou zárukou ponúknutou manželkou obvineného vo výške 50.000 eur, ktoré nepovažoval v tomto prípade za opodstatnené.

“Uznesenie o väzbe nám zatiaľ nebolo doručené, takže nemáme vedomosť o konkrétnom obsahu jeho odôvodnenia. Máme však naďalej za to, že dôvody väzby u Dušana Kováčika neexistujú a neexistovali ani v čase jeho vzatia do väzby. Po doručení uznesenia a jeho preštudovaní zvážime ďalší postup,” zareagoval obhajca Dušana K. Erik Magál.

ÚS SR zrušil 22. júna uznesenie NS SR, ktorým potvrdil väzbu pre Kováčika. Sudkyňa ŠTS pre prípravné konanie rozhodla v októbri minulého roka tak, že Kováčika vzala do väzby z dôvodu kolúzneho, ako i preventívneho. Proti všetkým výrokom tohto rozhodnutia podal Kováčik sťažnosť. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal krátko po obvinení.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v apríli na súd obžalobu na Kováčika obvineného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov. Zákonná sudkyňa Pamela Záleská vytýčila aj termín hlavného pojednávania na 7. až 9. a následne na 13. až 15. júla.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport