eReport.sk
Na nedatovanej snímke, ktorú sprístupnilo talianske ministerstvo kultúry vo štvrtok 3. novembra 2022, archeológovia pracujú na mieste nálezu dvoch desiatok dobre zachovaných bronzových sôch zo starovekého toskánskeho termálneho prameňa v obci San Casciano dei Bagni v strednom Taliansku.
Na nedatovanej snímke, ktorú sprístupnilo talianske ministerstvo kultúry vo štvrtok 3. novembra 2022, archeológovia pracujú na mieste nálezu dvoch desiatok dobre zachovaných bronzových sôch zo starovekého toskánskeho termálneho prameňa v obci San Casciano dei Bagni v strednom Taliansku. Foto: tasr/ap

FOTO Unikátny nález neďaleko Ríma: Je to jeden z najpozoruhodnejších objavov!

Archeológovia objavili viac ako 20 dobre zachovalých bronzových sôch z čias starovekého Ríma v ruinách kúpeľov v talianskom regióne Toskánsko. TASR informuje podľa správy agentúry Reuters.

Unikátny nález sa podaril v obci San Casciano dei Bagni asi 160 kilometrov severne od Ríma. V tejto oblasti od roku 2019 skúmajú ruiny starovekých kúpeľov. Massimo Osanna z talianskeho ministerstva kultúry nález označil za jeden z najpozoruhodnejších objavov „v histórii starovekého Stredomoria“.

Na nedatovanej snímke, ktorú sprístupnilo talianske ministerstvo kultúry vo štvrtok 3. novembra 2022, archeológovia pracujú na mieste nálezu dvoch desiatok dobre zachovaných bronzových sôch zo starovekého toskánskeho termálneho prameňa v obci San Casciano dei Bagni v strednom Taliansku. – Foto: tasr/ap

Šéf archeologického tímu Jacopo Tabolli povedal, že sochy Apolóna a iných grécko-rímskych božstiev pôvodne zdobili svätyňu. Neskôr ich v akomsi rituáli ponorili do termálnej vody, „pravdepodobne okolo 1. storočia nášho letopočtu“. Práve termálna voda pomohla sochy a asi 6000 bronzových, strieborných a zlatých mincí zachovať v takmer pôvodnej podobe, povedal Tabolli. Jeho tím našiel 24 veľkých sôch a niekoľko menších sošiek.

Väčšina z nich pochádza z obdobia medzi 2. storočím pred naším letopočtom a 1. storočím nášho letopočtu. Ide o obdobie „veľkej transformácie v starovekom Toskánsku“, keď prechádzalo z etruskej pod rímsku nadvládu, uviedlo vo vyhlásení talianske ministerstvo kultúry. Bola to „éra veľkých konfliktov“ a „kultúrnych zmien“, v ktorej svätyňa kúpeľov v San Casciano dei Bagni bola „jedinečný multikultúrny a viacjazyčný prístav mieru uprostred politickej nestability a vojny“.

Sochy previezli do reštaurátorskeho laboratória v neďalekom meste Grosseto a budú vystavené v novom múzeu v San Casciano dei Bagni, poznamenalo ministerstvo.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Unikátny nález neďaleko Ríma: Je to jeden z najpozoruhodnejších objavov!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie