eReport.sk
Pápež František
Pápež František. Foto: tasr/ap

Pápež v rímskom Koloseu: Mier je dnes vážne porušovaný, napádaný a pošliapavaný!

Pápež František sa v utorok v rímskom Koloseu za prítomnosti ďalších náboženských predstaviteľov prihovoril za mier a ukončenie „jadrovej nočnej mory“, keďže sa stupňujú obavy, že vo vojne Ruska proti Ukrajine môžu byť použité atómové zbrane. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pápež František a bahrajnský kráľ Hamad ibn Ísá al-Chalífa sa rozprávajú 3. novembra 2022 v Sachíre.
  2. Ázijský trh výnosnejší než európsky?
  3. Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.
  4. Ukrajinská vicepremiérka získala informácie
  5. Kristalina Georgievová

Ceremónia v starovekej aréne bola vyvrcholením trojdňovej konferencie Medzinárodné podujatie za mier, ktorú zorganizovala Komunita svätého Egídia – katolícka charitatívna spoločnosť s úzkymi väzbami na Vatikán.

Pripomenul kubánsku raketovú krízu

František pripomenul, že pápež Ján XXIII. presne pred 60 rokmi, počas tzv. kubánskej raketovej krízy, vyzýval svetových lídrov, aby ušetrili svet od jadrovej skazy. „Aj po šesťdesiatich rokoch na nás tieto slová pôsobia svojou aktuálnosťou. Ja som si ich osvojil,“ povedal František.

„Volanie po mieri nemožno potlačiť“

„Mier je dnes vážne porušovaný, napádaný a pošliapavaný – a to v Európe, na tom istom svetadiele, ktorý v minulom storočí prežil hrôzy dvoch svetových vojen,“ zdôraznil pápež.

Aj napriek ozbrojeným konfliktom v mnohých častiach sveta pápež povedal: „Volanie po mieri nemožno potlačiť. Vyviera zo sŕdc matiek, je hlboko vpísané do tvárí utečencov, vysídlených rodín, zranených a umierajúcich.“

Skôr než bude neskoro, nech sa aktivizujú rokovania, ktoré by mohli viesť k spravodlivým riešeniam pre stabilný a trvalý mier. Mier je svätý. Vojna taká nikdy nemôže byť.

Pápež František.

Podujatie, ktoré malo tohto roku motto „Volanie po mieri. Náboženstvá a kultúry v dialógu“, sa skončilo ekumenickou modlitbou, prečítaním spoločnej výzvy za mier a podpísaním tohto dokumentu pápežom, ako aj ostatnými účastníkmi.

„Skôr než bude neskoro, nech sa aktivizujú rokovania, ktoré by mohli viesť k spravodlivým riešeniam pre stabilný a trvalý mier. Mier je svätý. Vojna taká nikdy nemôže byť. Ľudstvo musí skoncovať s vojnami, inak príde vojna, ktorá skoncuje s ľudstvom,“ uvádza sa v predmetnej výzve.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pápež v rímskom Koloseu: Mier je dnes vážne porušovaný, napádaný a pošliapavaný!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti