eReport.sk
Fínsky prezident Sauli Niinistö sa vo štvrtok neskoro večer poďakoval 30 členským štátom NATO za to, že podporili vstup jeho krajiny do Severoatlantickej aliancie.
Fínsky prezident Sauli Niinistö (vľavo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odpovedajú na otázky novinárov na tlačovej konferencii v Ankare v piatok 17. marca 2023. Turecko ako posledné dalo Fínsku zelenú. Foto: TASR/AP

Fínski politici ďakujú: Budeme silným a schopným spojencom NATO

Fínsky prezident Sauli Niinistö sa vo štvrtok neskoro večer poďakoval 30 členským štátom NATO za to, že podporili vstup jeho krajiny do Severoatlantickej aliancie. Vyjadril sa tak po tom, ako žiadosť Fínska odobrilo Turecko, ako vôbec posledná členská krajina Aliancie, informujú agentúry DPA a AFP. 

„Chcem sa poďakovať každému z nich za ich dôveru a podporu. Fínsko bude silným a schopným spojencom, odhodlané podporovať bezpečnosť aliancie,“ uviedol na Twitteri. „Tešíme sa na to, že čo najskôr uvítame aj pripojenie Švédska,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Turecký parlament schválil žiadosť Fínska
  2. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
  3. Nemecko to zatiaľ odmieta
  4. Rusko je hrozba

Obdobne sa vyjadrila aj fínska premiérka Sanna Marinová, ktorá sa na sociálnych sieťach poďakovala členom NATO za podporu. „Ako spojenci budeme poskytovať aj dostávať ochranu. Budeme sa navzájom brániť. Fínsko stojí teraz aj v budúcnosti pri Švédsku a podporuje jeho žiadosť (o vstup do NATO),“ napísala na Twitteri.

Hlasovanie Turecka privítal aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „Vítam hlasovanie… na dokončenie ratifikácie fínskeho vstupu. Vďaka nemu bude celá rodina aliančná silnejšia a bezpečnejšia,“ napísal na Twitteri.

Reakcia na vojnu

Fínsko a Švédsko požiadali v máji 2022 spoločne o vstup do NATO. Reagovali tak na ruskú inváziu na Ukrajinu. Podmienkou vstupu je, že ho musí odobriť všetkých 30 členských krajín Aliancie.

Turecko odobrilo prijatie Fínska do NATO ako vôbec posledná krajina Aliancie, a to len niekoľko dní po tom, ako to spravilo aj Maďarsko. Fínsku zostávajú na oficiálny vstup už len formálne kroky.

Naopak vstup susedného Švédska do Aliancie je stále v nedohľadne, píše agentúra AP. Zatiaľ ho totiž neodobrilo Turecko ani Maďarsko, a to napriek tomu, že vyjadrili podporu rozširovaniu NATO.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fínski politici ďakujú: Budeme silným a schopným spojencom NATO

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti