eReport.sk
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zdroj: tasr

VIDEO Fico reaguje na Čaputovej snahu obmedziť Žilinkove právomoci: Aký idiot jej toto písal?!

Vyjadrenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej k paragrafu 363 nie sú podľa opozičného lídra Roberta Fica (Smer-SD) kvalifikované a naviac sú vraj opäť napísané niekým iným. Prezidentka kritikou nastavenia časti kompetencii generálnej prokuratúry reagovala na zrušenie obvinení v kauze Súmrak. Fico dnes reaguje opakovaním, že obvinenia voči nemu a Robertovi Kaliňákovi boli vymyslené a vyfabulované. Prezidentka naviac podľa neho z povahy svojej funkcie nemá byť súčasťou týchto právnych debát.

„V strede Európskej únie, v 21. storočí vyrobia štátne represívne zložky s pochybnou motiváciou uznesenie, ktorému obvinení nerozumejú lebo nevedia o čom to je. Vyšetrovatelia to nevedia vysvetliť a potom, keď takýto prípad ruší prokuratúra musí skonštatovať, že to bolo celé natoľko vymyslené, vykonštruované a nezmyslené, že obvinení nemohli vedieť proti čomu sa majú brániť a preto boli naše práva absolútne porušené,“ konštatuje Fico.

Generálna prokuratúra dala za pravdu Ficovi

Fico už od začiatku kauzy Súmrak tvrdil, že v podstate netuší, proti čomu sa má brániť. Vysvetlenie vraj nedostal ani od samotného vyšetrovateľa. Generálna prokuratúra SR nakoniec rozhodla, že Ficove výhrady boli oprávnené.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Káčer z Viedne
  2. odchod mohol byť dôstojnejší
  3. Uvrhli štát do krízy?
  4. *Juraj Šeliga
  5. Heger a Remišová sú jednotkami neschopnosti

„My sme stále pripomínali, že tie rozhodnutia o vznesení obvinenia sú tak vymyslené, tak vyfabulované, že my často nevieme proti čomu sa máme brániť. Aj na výsluchoch sme sa pýtali vyšetrovateľa – prosím vás najprv nám povedzte o čom to celé je, my stále nevieme z čoho sme obvinení,“ upozorňuje politik. „V tomto prípade, ako konštatoval námestník generálneho prokurátora neboli splnené ani náležitosti trestného poriadku, ani náležitosti trestného zákona, ani náležitosti Ústavy Slovenskej republiky,“ upozorňuje Fico.

Čaputová vraj cez víkend prestrelila

Podľa Fica je prekvapujúce, že sa do problematiky okolo paragrafu 363 zapája aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá má mať vraj z povahy výkonu svojej funkcie úplne iné oblasti záujmu. Práve z toho dôvodu je podľa Smeru nutné upriamiť pozornosť na výroky prezidentky, ktoré odzneli vo verejnoprávnej televízii.

Foto: fb/smersd

„Prezidentka vo verejnoprávnej televízii povedala, že parlament by mal zregulovať aplikáciu ustanovenia paragrafu 363 trestného poriadku napríklad, keď do hry už vstúpil súd. Ja sa pýtam, aký idiot jej toto písal? Do prípravného konania vstupuje súd jedine vtedy, keď rozhoduje o väzbe. Ale rozhodovanie o väzbe nemá nič spoločné s rozhodovaním o vine alebo nevine. Súd len konštatuje, keď berie niekoho do väzby, či spĺňa obvinenie nejakú materiálnu stránku a či spĺňa formálne náležitosti. Ale ten sudca, ktorý má k dispozícii pár hodín nemôže preštudovať niekedy tisíce strán spisu, aby mohol rozhodnúť o vine,“ tvrdí Fico.

Na strane čurillovcov?

Čaputová celkom prekvapujúco hovorila aj o akomsi „zrevidovaní“ postavenia prokuratúry. To by však menilo takmer celý systém. „Čo si pod tým máme predstaviť, že prokuratúra nebude môcť kontrolovať čo robia vyšetrovatelia, či operatívny pracovníci na NAKA?“, pýta sa Fico.

Toho zjavne vyrušila aj ďalšia nevyžiadaná Čaputovej proaktivita, keď pripúšťa, že sa proti paragrafu 363 postaví aj na Ústavnom súde SR. „Prezidentka povedala aj ďalšiu dôležitú vec a to, že je tu podanie poslancov NR SR na ústavný súd, aby sa ústavný súd pozrel na paragraf 363, a že ona chce osobne svojím podaním posilniť toto podanie poslancov NR SR. Ak má paragraf 363 chrániť pred zneužívaním zo strany moci a prezidentka ho chce na ústavnom súde napadnúť, je to podľa nás najmä kvôli tomu, že stojí na strane vládnej koalície a gaunerov Čurillovcov,“ uzatvoril tému Fico.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico reaguje na Čaputovej snahu obmedziť Žilinkove právomoci: Aký idiot jej toto písal?!

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti