eReport.sk
Fico predstavil koncepciu zahraničnej politiky
Predstavitelia strany Smer, foto:yt/smersd

VIDEO Fico predstavil koncepciu zahraničnej politiky: Dôraz na národné záujmy, suverenitu a samostatnosť!

Fico predstavil koncepciu zahraničnej politiky. Predsedníctvo opozičnej strany Smer-SD predstavilo prvú časť svojho volebného programu pod názvom „Návrat suverenity do slovenskej zahraničnej politiky“. Predseda strany Robert Fico zopakoval, že je ambíciou sociálnych demokratov vyhrať parlamentné voľby. Program Smeru v oblasti zahraničnej politiky je príkladom realistického poňatia medzinárodných vzťahov a nápadne pripomína princíp nevmiešavania sa do záležitostí a kultúr iných, známy zo sci-fi seriálov a filmov Star Trek.

Fico predstavil koncepciu zahraničnej politiky

„Včera prezidentka Slovenskej republiky Čaputová povedala veľmi správne, že slovenský národ sa vzďaľuje od predstáv vlády a prezidentky, pokiaľ ide o zahraničnú politiku Slovenskej republiky. Áno, to je pravda, lebo robia zlú zahraničnú politiku. Aké riešenie ponúka pani prezidentka? Že ten, kto má iný názor ako ponúka ona a vláda, treba sa mu venovať s empatiou a s citom. A ten, kto šíri informácie iné, ako hovorí ona alebo vláda, má byť potrestaný štátnymi orgánmi,“ priblížil Fico. Satiricky konštatujúc, že Čaputovej vyjadrenie je „vrcholom demokracie“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rastislav Káčer
  2. Predseda Smeru o Orbánovi
  3. Igor Matovič
  4. Mrazivý odkaz od ruských hekerov

Rešpekt k členstvu v EÚ, ale nie slepá poslušnosť

Zahraničná politika musí podľa Fica slúžiť na presadzovanie národnoštátnych záujmov Slovenska, musí byť suverénna, musí vychádzať výlučne z medzinárodného práva a z rešpektovania iných krajín: „Celý náš program je postavený na členstve v Európskej únii a v NATO. To ale neznamená, že hoci považujeme úniu za unikátny projekt, že nebudeme mať právo kritizovať úniu. V dokumente je jednoznačne napísané: ´výnimočnosť únie spájame s výnimočnosťou práva politikov a občanov Slovenskej republiky vyjadrovať kritický názor na fungovanie Európskej únie a to budeme aj robiť´,“ povedal Fico.

V4 ako priestor pre presadzovanie záujmov menších štátov

Osobitnú pozornosť by chcela strana vo vláde venovať formátu V4, nakoľko došlo podľa sociálnych demokratov za ostatné tri roky k jeho deštrukcii. Fico trvá na tom, že to bol vždy veľmi úspešný projekt v presadzovaní regionálnych stanovísk. Pravdou je, že len vďaka formátu V4 sa v minulosti podarilo na pôde EÚ zastaviť napríklad migračné kvóty. Podobný spoločný postup by mohol byť zvolený aj v prípade boja za ponechanie práva veta pre všetky krajiny EÚ.

Zdroj: yt/smersd

Postoj k vojne na Ukrajine je v Smere dlhodobo konzistentný. Strana odmieta vojenskú silu a je za mierové rokovania. Smer taktiež dlhodobo tvrdí, že použitie ruskej vojenskej sily bolo porušením medzinárodného práva. To však podľa Smeru nemôže brániť tomu, aby bola rešpektovaná história a aby si občania pripomínali a vážili obete, ktoré priložili ruku k dielu pri oslobodzovaní Československa Červenou armádou.

Neorealizmus a slovenská ľavica

Podpredseda strany Ľuboš Blaha dodal, že základom zahraničnopolitickej koncepcie je koncept slovenskej ľavice. V jednej rovine strana využíva špecifický analytický prístup, ktorý sa volá realizmus. „Tento prístup je v protiklade k tomu, čo dnes používa vládna koalícia, takzvaný neoliberalizmus v zahraničných vzťahoch. Neorealistický prístup hovorí o tom, že musíme v prvom rade hľadieť na národné záujmy, na suverenitu. Musíme zdôrazňovať reálne vnímanie zahraničnej politiky a realistický pohľad na medzinárodné vzťahy. Keď tu raz máme veľmoci, ktoré veľmi radi obchádzajú medzinárodné právo, nemôžeme sa tváriť, že svet funguje podľa našich predstáv. Preto si musíme chrániť v prvom rade náš národný záujem,“ uviedol. Podľa jeho slov základné posolstvo národnej slovenskej ľavice je suverenita, národnoštátny záujem, solidarita, mier a rešpekt k iným kultúram.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico predstavil koncepciu zahraničnej politiky: Dôraz na národné záujmy, suverenitu a samostatnosť!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php