eReport.sk
Igor Matovič
Igor Matovič. Foto:fb/obycajniludiaanezavisleosobnosti

500 eur za voľby? Matovič spomína Hitlera, Fica a Pellegriniho, Kollár chce rozdávať peniaze adresne

500 eur za účasť vo voľbách pôjde ľuďom do peňaženiek. Pellegrini s Ficom ich teda už nebudú môcť rozkradnúť. Tieto slová sa objavili na sociálnej sieti strany OĽaNO pri videu z rozhovoru Igora Matoviča s redaktorkou televízie TA3. Naopak, hnutie Sme rodina paušálnu 500 eurovú odmenu za účasť vo voľbách nepodporí. Vyplýva to z utorkového vyjadrenia predsedu hnutia a parlamentu Borisa Kollára.

Kollár považuje návrh za diskriminačný voči ďalším voľbám. Ako poznamenal, pre niekoho sú najdôležitejšie parlamentné voľby, pre iného prezidentské či voľby do Európskeho parlamentu. „Keby sme každému mali dať po 500 eur, je to desať miliárd. Z tohto dôvodu je to neuskutočniteľné,“ podotkol.

Paušálne nie

Peniaze z mimoriadnej dane pre rafinérie je podľa Kollára dobré adresne použiť a dať ich tým najnúdznejším. „Ale za to, aby každý dostal paušálne 500 eur, za to rozhodne nie sme,“ podotkol.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Fakt si znížia platy? Poslanci NR SR týmto návrhom ukončili schôdzu
  2. Nie je korupcia ako korupcia?
  3. Poslanci NR SR
  4. Jeho úloha je jasná

K rétorike o možnom falšovaní volieb povedal, že neverí, že voľby budú falšované. Za krok k transparentnosti považuje napríklad návrh zákona o povinnom zverejňovaní zápisníc, ktorú parlament posunul do druhého čítania.

Demokraciu nezachráni

Predseda OĽANO a poslanec Igor Matovič navrhuje v novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva za účasť na tohtoročných voľbách 500 eur pre každého voliča. Rokovanie o návrhu sa začalo v parlamente v utorok.

V súvislosti s 500-eurovou odmenou za voľby odpovedal Igor Matovič aj redaktorke televízie TA3. Tá ho citovala jeho obhajobu, že spomínaných 50é eur má byť pokus o záchranu demokracie. „Máte záruku, že ľudia teda prídu k volebným urnám a vy demokraciu zachránite?,“ nadviazala.

Zdroj: fb/oľano

„Ja ju nezachránim, ale po troch rokoch ťažkých tráum nám reálne hrozí, že nepríde voliť ani polovica ľudí. Zároveň takéto obdobia o využívajú mnohokrát ľudia, ktorí to s krajinou nemyslia dobre. Ako svojho času využil napríklad Adolf Hitler frustráciu ľudí a nahovoril ich na nie úplne dobré veci,“ povedal okrem iného Matovič. Dodal, že odmena má pomôcť v prípade, ak máme robiť zásadné rozhodnutia. „Ak máme urobiť zásadné rozhodnutia, bolo by dobré, aby sme to urobili všetci, ktorí máme volebné právo. Viem, že 500 eur nezabezpečí stopercentnú volebnú účasť, ale určite ju maximalizuje,“ argumentoval líder OĽaNO.

Spomenul tiež, že – ako sa v rozhovoroch dozvedel – niektorí politici vyššiu volebnú účasť ani nechcú z rozličných dôvodov.

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

500 eur za voľby? Matovič spomína Hitlera, Fica a Pellegriniho, Kollár chce rozdávať peniaze adresne

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti