eReport.sk
Vlajka Litvy
Vlajka LitvyFoto: shutterstock

V Litve sa koná druhé kolo prezidentských volieb


Občania Litvy v nedeľu rozhodujú o budúcej hlave štátu. V druhom kole volieb sa o ich priazeň po piatich rokoch opäť uchádzajú súčasný prezident Gitanas Nauséda a premiérka Ingrida Šimonyté, píše TASR podľa správy agentúry AFP.

Favoritom je ekonóm G. Nauséda

Favoritom na zisk ďalšieho päťročného mandátu je ekonóm G. Nauséda (60), ktorý očakáva, že získa 75 percent hlasov. V prvom kole ho podporilo 44 percent voličov, zatiaľ čo jeho súperka získala 20-percentnú podporu.

Nauséda a Šimonyté si súboj o post hlavy štátu zopakujú po piatich rokoch. V druhom kole prezidentských volieb v roku 2019 zvíťazil Nauséda s vyše 66 percentami hlasov. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h miestneho času (6.00 h SELČ). Voliči budú môcť svoj hlas odovzdať jednému z kandidátov do 20.00 h miestneho času (19.00 h SELČ).

Obaja kandidáti sa zhodujú, že Litva, členská krajina EÚ a NATO, by mala zvýšiť výdavky na obranu, aby dokázala čeliť hrozbám zo strany Ruska a Bieloruska. Ich názory sa však rozchádzajú pri vzťahoch Litvy s Čínou, ktoré sú už roky napäté v spojitosti s Taiwanom.

Litva rozhnevala Čínu

Litva rozhnevala Čínu v roku 2021, keď v rozpore s diplomatickou konvenciou umožnila Taiwanu pomenovať jeho zastúpenie vo Vilniuse vlastným názvom namiesto označenia „čínsky Tchaj-pej“ – pojem používaný krajinami, ktoré si nechcú pohnevať Peking.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident potvrdil

Nauséda považuje za potrebné zmeniť názov zastupiteľstva pre zlepšenie vzťahov s Pekingom, zatiaľ čo Šimonyté sa proti tomu ohradzuje. Funkcia prezidenta je v Litve prevažne reprezentatívna; hlava štátu však má aj isté právomoci v oblasti zahraničnej politiky a obrany – krajinu reprezentuje na summitoch EÚ a NATO.

Litva zdieľa spoločné hranice s ruskou exklávou Kaliningrad i s Bieloruskom, ktoré je blízkym spojencom Moskvy. Vilnius patrí od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu k najvernejším podporovateľom Kyjeva. Litva sa obáva, že v prípade víťazstva Ruska na Ukrajine by mohla byť ďalšou krajinou na muške Moskvy.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Litve sa koná druhé kolo prezidentských volieb

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne