eReport.sk
Putin, Raisí a Erdogan, foto:tasr

Rusko a Irán: Po smrti Raísího potvrdzujú krajiny strategické vzťahy


Ministri zahraničných vecí Ruska a Iránu v sobotu v telefonickom rozhovore potvrdili strategické vzťahy medzi ich krajinami. Toto uistenie je reakciou na nedávnu smrť iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího.

Tragická nehoda

Raísí zahynul minulú nedeľu pri havárii vrtuľníka spolu s niekoľkými ďalšími funkcionármi vrátane ministra zahraničných vecí Hosejna Amíra Abdollahjána. Stroj sa zrútil v hustej hmle v hornatej oblasti iránskej provincie Východný Azerbajdžan.

Za pôsobenia Raísího Irán zastával tvrdú politiku voči Spojeným štátom a Európe a zároveň posilnil vzťahy s Ruskom. Pre Moskvu sa Teherán stal kľúčovým politickým, hospodárskym a vojenským partnerom, píše DPA s tým, že Irán je teraz rozhodujúcim dodávateľom zbraní pre Rusko v jeho vojne proti Ukrajine, kde Rusi na útoky používajú napríklad drony Šáhed iránskej výroby.

Potvrdzujú krajiny strategické vzťahy

Tento vzťah sa nemení, všetky predchádzajúce dohody a spoločné iniciatívy budú pokračovať, uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí, ktoré vzišlo z telefonátu medzi šéfom diplomacie Moskvy Sergejom Lavrovom a jeho novým iránskym náprotivkom Alím Bágherím Kaním.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zaujímavé odlišnosti
  2. Putin Zelenskyj
  3. Bývalý minister školstva

Dočasným nástupcom zosnulého iránskeho prezidenta sa stal doterajší prvý viceprezident Mohammad Mochber. Predčasné parlamentné voľby v Iráne sa uskutočnia 28. júna, pričom registrácia kandidátov bude od 30. mája do 3. júna a predvolebná kampaň potrvá od 12. do 27. júna.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko a Irán: Po smrti Raísího potvrdzujú krajiny strategické vzťahy

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: