eReport.sk
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, foto:tasr

Madrid apeluje na Izrael, aby dodržiaval rozhodnutie súdu OSN o Rafahu


Španielska vláda v sobotu vyzvala Izrael, aby vykonal rozhodnutie najvyššieho súdu OSN a okamžite zastavil bombardovanie a pozemný útok na mesto Rafah v palestínskom Pásme Gazy. Madrid zdôraznil, že piatkové rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora (MSD) je právne záväzné.

Apel na Izrael

Minister zahraničných vecí José Manuel Albares v statuse zverejnenom na sieti X upozornil, že „to isté platí pre prímerie, prepustenie rukojemníkov a prístup pre humanitárnu pomoc (do Pásma Gazy)“. Dodal, že „utrpenie obyvateľov Gazy a násilie musia skončiť.“

Rozhodnutie súdneho dvoru

Izrael na najnovší vývoj v konaní pred MSD reagoval v sobotu ostreľovaním Rafahu a ďalších častí husto obývaného Pásma Gazy. Agentúra DPA dodala, že izraelská armáda v Rafahu pokračovala aj v likvidovaní skladov a odhaľovaní tunelových šácht, využívaných palestínskymi radikálmi ako skrýše. Agentúra AFP vo svojej správe objasnila, že rozhodnutia MSD sú síce právne záväzné, ale chýbajú mechanizmy na ich presadzovanie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Generálny tajomník OSN António Guterres

MSD okrem toho v piatok rozhodol, že Izrael musí ponechať otvorený hraničných priechod Rafah medzi Pásmom Gazy a Egyptom, aby umožnil neobmedzenú prepravu humanitárnej pomoci do palestínskej enklávy. MSD vyzval i na bezpodmienečné prepustenie rukojemníkov zajatých teroristickými palestínskymi komandami počas ich vpádu na juh Izraela zo 7. októbra 2023.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Madrid apeluje na Izrael, aby dodržiaval rozhodnutie súdu OSN o Rafahu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: