eReport.sk
Policajti cudzineckej polície a policajti z Trnavského kraja zasahujú v Piešťanoch a okolí proti nelegálnemu pobytu cudzincov vo štvrtok 15. júla 2021.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Exvyšetrovateľ Vačok o kajúcnikoch: Za mojej praxe nič také nebolo. Toto je ich odvrátená stránka!


Jedným z najprepieranejších pojmov v ostrosledovaných kauzách je tzv. inštitút kajúcnika. Medzi „najvychytenejších“ patrí napríklad exšéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó. Výpovede takýchto svedkov vo veľkom spochybňujú najmä opoziční politici, no často upozorňujú na odvrátenú stránku tohto nástroja polície aj odborníci. Bývalý vyšetrovateľ Peter Vačok pre eReport prezradil, že táto metóda v minulosti na Slovensku neexistovala. Prečo spolupráca s kajúcnikom môže predstavovať riziko?

Spolupracujúci obvinený či tzv. kajúcnik je osoba, ktorá sa rozhodla podať pomocnú ruku orgánom činným v trestnom konaní. No často je do prípadu nejakým spôsobom zapletená a teda pomáha najmä s tým cieľom, aby si vybavila pre seba určité privilégiá. Často, sa tak napríklad snaží docieliť zníženie trestu. Práve „výpomoc“ tzv. kajúcnikov sa osvedčila najmä za veľkou mlákou pri rozkladaní mafiánskych štruktúr. Využitie tejto metódy môže skrývať, ale aj určité nástrahy.

Negatíva kajúcnikov

„Je to veľmi citlivá téma a je niekedy ovplyvnená nielen spravodlivosť, ale aj objektivita,“ myslí si Peter Vačok, ktorý vyšetroval v 90. rokoch aj únos syna Michala Kováča ml. Upozorňuje, že orgány, ktoré využívajú tento nástroj, musia zvážiť či stačia len takto získané dôkazy, alebo vďaka ním získajú ešte ďalšie, ktoré tvrdenia kajúcnikov buď potvrdia alebo vyvrátia.

Peter Vačok – Foto: tasr

„Pokiaľ hovoríme o určitej manipulácii, tak to neveští nič dobré, lebo to minimálne zaváňa tým, že tieto inštitúty niekto zneužíva,“ dodal Vačok. Práve v súčasnosti vedenie polície čelí kritike vyšetrovateľky Diany Santusovej, ktorá bola odvolaná z vedenia špeciálneho tímu Úradu inšpekčnej služby, ktorý prešetroval možné previnenia aj v súvislosti s využívaním „služieb“ kajúcnikov. Santusová totiž tvrdí, že šéf spomínaného úradu Peter Scholtz spolupracoval s podozrivými policajtmi a plánovali na vyšetrovateľku „ušiť“ vyfabulované obvinenie.

Viac podobných článkov tu:

  1. Ľudovít Makó, jeden z najkľúčovejších kajúcnikov na Slovensku.
  2. Ľudovít Makó
  3. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).

„Nový“ trend

Vačok taktiež priznal, že počas jeho aktívnej činnosti u polície podobné metódy nevyužíval. Prečo? Odpoveď je prozaická. „To, čo nazývame spolupráca s kajúcnikmi, tak, keď ja som bol v aplikačnej praxi, taká zákonná úprava nebola,“ osvetlil Vačok.

„My sme takéto možnosti nemali a takéto osoby sme nevyužívali,“ ozrejmil expolicajt. Podčiarkol, že inštitút kajúcnika pribudol až po rôznych novelách a rekodifikáciách trestného zákona. Tento nástroj by sa mal na Slovensku oficiálne využívať od roku 2003. Vačok odišiel z polície na vlastnú žiadosť a začal sa venovať advokácii v roku 1996.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exvyšetrovateľ Vačok o kajúcnikoch: Za mojej praxe nič také nebolo. Toto je ich odvrátená stránka!