eReport.sk
Robert Kaliňák, foto: tasr

ROZHOVOR Kaliňák o úplatkoch, Výbohovi, ale aj kritike polície: Je to galaktický škandál!

S ostrosledovanými kauzami sa roztrhlo doslova vrece a medzi obvinenými sa objavujú aj známi biznismeni či bývalí štátni funkcionári. Robert Kaliňák pre eReport otvorene prezradil, že sa nebojí, že mu na dvere zaklope Národná kriminálna agentúra. „Človek, ktorý nič neurobil, tak sa báť nemusí,” odpovedal exminister vnútra. Ten sa dotkol aj vypuklých tém ako problematika okolo kajúcnikov či podozrenia o fungovaní polície. Na mušku si vzal aj politológa Radoslava Štefančíka, ktorý tvrdí, že v polícii medzi sebou bojuje tábor nezávislých policajtov a tzv. Kaliňákových ľudí.

Ako vnímate obvinenia vyšetrovateľky Diany Santusovej, ktorá hovorí o ovplyvňovaní vyšetrovania a pochybných praktikách na polícii?

Je to galaktický škandál. Najmä, ak si táto banda zločincov dovolí hovoriť, že polícia má rozviazané ruky.

Iróniou je, že aj vašu vládu podobne nazýval Igor Matovič a vtedajšia opozícia

V poriadku. Neviem ako by som ho ja inak nazval. Nepretržite nehovorí pravdu a každým dňom to dokazuje vo svojej politike. Ako keď klamal o 20 miliónoch, ktoré mu niekto ponúkal na zloženie vlády.

Späť k téme polície.

Celá vec okolo inšpekcie, zásahu a prerušení zásahu je jasným dôkazom toho, že polícia vôbec nemá rozviazané ruky. Má iba prikázané ruky… smerom k opozícii. Akonáhle sa príde na niečo čo sa týka koalície, ako napríklad úplatok u Mikulca a celá jeho korupčná kariéra, či pri niekom inom, tak tam zaryto mlčia. Je to celé jednostranne zamerané smerom na likvidáciu opozície. Navyše, keďže nemajú žiadne dôkazy, tak si museli nakúpiť svedkov. Na to prišla SIS, že nakupujú svedkov a stojí to milióny daňových poplatníkov.

Viac o stave polície tu:

  1. Peter Kovařík
  2. Roman Mikulec
  3. Člen Zboru väzenskej justičnej stráže na ŠTS 27. apríla 2021 v Pezinku.
  4. Policajti cudzineckej polície a policajti z Trnavského kraja zasahujú v Piešťanoch a okolí proti nelegálnemu pobytu cudzincov vo štvrtok 15. júla 2021.

V poslednom čase vidieť určité napätie medzi políciou, inšpekciou či SIS. Sú ich výsledky a závery objektívne, nemôže ísť o určité vyrovnávanie si účtov medzi týmito inštitúciami?

Oni tak chránia seba. Siska prišla na to, že polícia pri vyšetrovaní podvádza a kupuje svedkov. Je to potvrdené právoplatným rozsudkom súdu, v kauze Dömötör. Je to len jedna lastovička celého kŕdľa nájomných svedkov, ktorí vypovedajú podľa toho, ako im to vyšetrovatelia napíšu. Práve kauza Dömötör je potvrdením, že správa SIS hovorila pravdu. Hovorí o zločinnom spolčení niektorých prokurátorov a policajtov. V momente, keď sa na to prišlo tak v tej chvíli došlo k obranným opatreniam. Zatvorili Lučanského, Zuriana, Pčolinského…všetci títo poukázali na to, že pácha nezákonnosť a preto ich bolo treba odstaviť.

Vráťme sa ešte k vyšetrovateľke Santusovej. Niektorým kritikom vadí načasovanie samotných obvinení. Tvrdia, že ide o pomstu za to, že bola odvolaná z funkcie šéfky vyšetrujúceho tímu. Ako vnímate podobné tvrdenia?

To nie je pomsta. Skrátka len jeden poctivý policajt sa bráni voči tomu, čo mu chcú urobiť. Jasné, že jej hrozí ten istý osud, ako Pčolinskému. Vyfabulované obvinenia, ktorými ju umlčia. Problém je v tom, že nikdy nehrali šach. Tie veci sa nedajú ututlať. Možno len na týždeň, možno na mesiac. Ale skrátka sa to stalo, je to na papieroch, správa SIS hovorí jasne. Tomu sa nedá ujsť. Ani Pčolinský nevie byť vo väzbe večne. Ešte ako tak fungujú niektoré inštitúcie, tak skrátka cez to nejde vlak. V snahe niečo urobiť sa snažia vykonať čo najviac akcií a dať do toho čo najviac známych mien. A potom budú tvrdiť, títo všetci bránia očiste spoločnosti. Nemôžete čistiť spoločnosť na vymyslených obvineniach. Veď tam nič nesedí.

Negeneralizujete?

Platí princíp otráveného stromu, keď máte otrávený strom, tak sú otrávené aj všetky plody.

Poznáte osobne vyšetrovateľku Santusovú?

Nie, ja poznáme minimum vyšetrovateľov. Mojou úlohou bolo byť údržbár, zabezpečovať materiálne zabezpečenie, v tej miere ako som vedel.

Politológ Radoslav Štefančík tvrdí, že podľa neho na polícii spolu zápasia dve skupiny policajtov. Tí, ktorých ste tam dosadili vy a tí nezávislí. Čo na to hovoríte?

Je to hlúpy človek. Nič iné sa na to povedať nedá. To je taká absurdnosť, ktorá sa ani neblíži k realite. Policajti sa nedosadzujú. Všetci tí, o ktorých sa dnes bavíme majú roky praxe. Majú za sebou desať či 15 ministrov. Všetko sú to policajti, ktorí majú svoju kariéru a ktorí sa so mnou nikdy nemuseli stretnúť. Tuší on vôbec ako sa príma policajtov do policajného zboru? Čo všetko pre to musí vykonať a kade musí kariérne prejsť?

Politológ a pedagóg Radoslav Štefančík – Foto: eReport

Laik si to možno predstavuje tak, že vy ako minister ste na niekoho ukázali prstom a priradili ste mu lukratívne miesto. Tak to teda nebolo?

Je to rozprávka. Áno, ja som si vybral prezidenta policajného zboru. Áno vybral som generála Tibora Gašpara. On bol v tom čase jediný funkčný generál, ktorého som mohol vybrať. Vyhovovalo mi, že do funkcie šéfa úradu boja proti korupcii ho inštaloval minister vnútra Palko. Vnímal som v tom určitú kontinuitu, že bude objektívny. Dôležité je, že takýto človek musí fungovať tak, aby nebol zaťažený žiadnou politickou nadprácou.

O čom sa my bavíme. Ja neviem či tento človek je naozaj politológ alebo ukradol titul ako Matovič. On ale trepe absolútne nezmysly. Žiadna Kaliňákova či Lipšicova skupina policajtov neexistuje.

Nikdy sa teda nestalo, že ste napríklad Gašparovi povedali, aj neoficiálne, že tohto alebo tohto človeka by ste chceli na určitom konkrétnom mieste?

Nie, pretože musíte mať človeka najskôr v policajnom zbore a musí prejsť nejakou úrovňou. Neurobíte z práporčíka krajského riaditeľa polície. To sa nedá. To nie je štátny podnik, kde môžete dať drevára za majiteľa nemocnice.

Odmietate podobné obvinenia?

Nemusím to odmietať, nikdy sa to skrátka nestalo.

Ďalšie zaujímavé články tu:

  1. Peter Kovařík
  2. Roman Mikulec
  3. Člen Zboru väzenskej justičnej stráže na ŠTS 27. apríla 2021 v Pezinku.
  4. Policajti cudzineckej polície a policajti z Trnavského kraja zasahujú v Piešťanoch a okolí proti nelegálnemu pobytu cudzincov vo štvrtok 15. júla 2021.

Ako ste už naznačili, množstvo známych tvárí, ktoré pôsobili v štátnej správe, čelia obvineniam či boli zadržané. Ide aj o ľudí z blízkosti Smeru či ich nominantov. Igor Matovič už dlhšie hovorí, že nech Robert Fico čaká kým mu na dvere zaklope NAKA. Vy sa niečoho podobného bojíte? Máte obavy, že vám na dvere zaklope polícia?

Človek, ktorý nič neurobil, tak sa báť nemusí. Čiže nie. Ale, že sa o to pán Matovič veľmi snaží, je zrejmé. Okrem iného je to aj politické úkolovanie polície.

V tomto zmysle máte úplne čisté svedomie?

Pochopiteľne.

Tak sa ničoho podobného nebojíte?

Za parkovanie a prekročenie rýchlosti NAKA ešte nezasahuje.

Obvinený bol aj Miroslav Výboh, ktorý je často označovaný za mecenáša Smeru. Ako vnímate podobnú rétoriku?

Vidím v tom snahu jeho alebo kohokoľvek iného obviniť z niečoho, čo nie je pravda. Darcovia Smeru sú všetci na webe. Financovanie Smeru je preverované každý rok audítormi. To sú všetko oficiálne správy.

Miroslav Výboh – Foto: profimedia

Má teda Smer neoficiálnych sponzorov?

Samozrejhme, že nemá. Na čo by im boli.

Robert Fico otvorene priznal, že je známy pána Výboha. Vy sa s ním poznáte?

Samozrejme, pôsobil v oblasti zbrojárskeho priemyslu a v rámci tejto oblasti poznám prakticky všetkých výrobcov, obchodníkov.

Je váš priateľ?

Poznáme sa dobre.

V ostrosledovaných aj medializovaných kauzách sa často skloňujú rôzne úplatky. 150-tisíc v krabici od šampanského mal dostať aj Peter Pellegrini. Sprostredkovať mu mal tento peňažný “dar” práve Výboh. Petra Pellegriniho poznáte roky. Bol by niečoho podobného schopný?

Je to absolútny nezmysel. Je to postavené na tom, že mal dostať úplatok za to, že bude hľadať politickú podporu pre zákon v čase, keď mal smer jednofarebnú vládu.

Vzal by Pellegrini úplatok?

Považujem to za nezmysel.

Zľava Peter Pellegrini a Robert Fico.

Zľava Peter Pellegrini a Robert Fico. – Foto: tasr

Za tie roky v politike ste sa stretli s niečim, čo by sa dalo chápať ako úplatok či korupcia?

Mňa nikto v tejto veci nevyhľadával a ani o nič nežiadal. Keď raz máte verejnú súťaž, tak ju skrátka máte. Mali sme svoje kauzy ako Hedviga Malinová, výbušnina v Írsku, unesený Vietnamec. Ale ak sa nemýlim, toto nie sú korupčné kauzy. Boli sme pod takou intenzívnou kontrolou médií, že skontrolovali všetko.

Skôr som to myslel tak či ste na podobné správanie nenarazil napríklad pri svojich zamestnancoch .

Ak by sa tak stalo, tak to nahlásim orgánom činným v trestnom konaní.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ROZHOVOR Kaliňák o úplatkoch, Výbohovi, ale aj kritike polície: Je to galaktický škandál!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport