eReport.sk
Peter Kovařík, Foto: tasr

NOVÉ DETAILY Máme uznesenie o obvinení šéfa polície: Scenár zásahu, ktorý mal Kovařík zmariť!

Detaily o zmarení akcie šéfom polície! Policajný prezident Peter Kovařík je obvinený pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obvinenie súvisí s prerušením zásahu Úradu inšpekčnej služby (UIS) voči takzvaným kajúcnikom, ktoré nariadil policajný šéf. Portálu eReport sa podarilo získať uznesenie bratislavského krajského prokurátora o obvinení najmocnejšieho muža slovenskej polície. Pripomíname, že ide o prvý prípad na Slovensku, kedy policajného prezidenta obvinili počas aktívnej služby.

Podľa prokurátora policajný šéf Peter Kovařík v čase zásahu Úradu inšpekčnej služby voči tzv. kajúcnikom zisťoval podrobnosti akcie bez relevantného služobného dôvodu u krajských
riaditeľov polície a to v čase keď si čerpal dovolenku. Po zistení skutočnosti, že špecializovaný tím pod vedením Diany Santusovej vykonáva zásah za účelom vykonania zadržania osôb podozrivých z páchania závažnej trestnej činnosti, mal neoprávnene zakročiť.

Z výpovede vedúcej vyšetrovateľky Diany Santusovej vyplýva, že policajný šéf Peter Kovařík jej zásah zastavil aj napriek tomu, že žiadosť o nasadenie zásahovej jednotky podpísal jej priamy nadriadený vedúci.

„S cieľom poskytnút’ iným osobám nenáležitú výhodu a to tak, že svojím pokynom ako riadiacim aktom bez právne relevantného dôvodu okamžite ukončil činnosť’ určených policajtov,” stojí v uznesení o vznesení obvinenia. Stalo sa tak pri zadržiavaní obvinených kajúcnikov Petra Petrova a Mateja Zemana.

“Nebolo možné vytvoriť 3 tímy”

Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava preto začal trestné stíhanie pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Z výpovede vedúcej vyšetrovateľky Diany Santusovej vyplýva, že policajný šéf Peter Kovařík jej zásah zastavil aj napriek tomu, že žiadosť o nasadenie zásahovej jednotky podpísal jej priamy nadriadený vedúci.

„Svedkyňa sa taktiež vyjadrila k voľbe zásahovej jednotky práve z Riaditeľstva HaCP Sobrance, táto jej bola odporučená kontrolným orgánom vyšetrovacieho tímu, keďže táto jednotka v minulosti bežne vykonávala zásahy pre UIS,” píše sa ďalej v materiály.

Krátko po tom, čo policajti z inšpekčnej služby zadržali Dömötöra, dostala Santusová o 8.05 informáciu, že z pokynu prezidenta Policajného zboru je MZJ ukončená a že ju chce k telefónu riaditeľ MZJ.

„Následne svedkyňa podrobne opísala deň 20.07.2021, kedy prebiehala policajná akcia v súčinnosti so zásahovou jednotkou, členovia vyšetrovacieho tímu spolu s členmi zásahovej jednotky mali zadržať 3 osoby, avšak vzhľadom na personálny substrát nebolo možné vytvoriť 3 tímy, preto boli vytvorené 2 tímy, ktoré mali zadržať dve osoby, t. j. Mateja Zemana a Csabu Dömötöra a tím, ktorý prvý vykoná zadržanie jedného z týchto osôb, mal následne pokračovať v zadržiavaní tretej osoby, Petra Petrovova,” približuje uznesenie.

Postup, s akým sa šéf zásahovej jednotky nestretol

„V čase o 07.38 hodine dňa 20.07.2021 príslušníci mobilnej zásahovej jednotky (MZJ)
spozorovali osobu obv. Csabu Dömötöra prechádzajúcu v okolí svojho bydliska, po čom boli zo strany mobilnej zásahovej jednotky použité donucovacie prostriedky pri zadržaní tejto osoby. Osoba bola zadržaná o 07.40 hod,”
uvádza sa v uznesení podpísaným bratislavským krajským prokurátorom.

Vedúca zásahového tímu podľa uznesenia mala v čase pred intervenciou Kovaříka informáciu, že obvinený Matej Zeman je na pohybe a mal sa pohybovať aj po bratislavskej Bajkalskej ulici.

Krátko po tom, čo policajti z inšpekčnej služby zadržali Dömötöra, dostala Santusová o 8.05 informáciu, že z pokynu prezidenta Policajného zboru je MZJ ukončená a že ju chce k telefónu riaditeľ MZJ. „Ktorý jej uvedenú informáciu v podstate potvrdil. Svedkyňa sa dopytovala na dôvody, nevedela si tento pokyn prezidenta PZ vysvetliť, keďže činnosť tejto zásahovej jednotky prebiehala pod jednotným velením a teda veliteľom policajnej akcie bola ona ako vyšetrovateľka UIS, kde samotný prezident PZ nemá žiadne oprávnenie zasahovať do jej činnosti,” parafrázuje prokurátor Santusovú v uznesení.

Operatívec v čase asi okolo 8.20 hodine sa presunul za svedkyňou a spýtal sa jej, či by nebolo dobré, z dôvodu ochrany príslušníkov vykonávajúcich sledovanie osoby Mateja Zemana, týchto stiahnuť, keďže vedeli, že nemá kto zadržať osobu Zemana, aj keby ho spozorovali a zároveň im nikto nevedel zabezpečiť ochranu v tejto už dosť vyhrotenej situácii.

„Meno (riaditeľ MZJ – pozn. red.) svedkyni nevedel tento pokyn žiadnym spôsobom vysvetliť a povedal, že sa s takýmto postupom nikdy nestretol, uviedol, že na základe pokynu musí MZJ okamžite ukončiť činnosť a opustiť miesto,” píše sa ďalej v správe. Santusová ihneď po tomto rozhovore o tom informovala dozorového prokurátora. Policajnú akciu však neukončila a zostali sedieť v motorových vozidlách na mieste zadržania Dömötöra. Medzičasom sa dostavila
na miesto hliadka Pohotovostnej motorizovanej jednotky, ktorá si prevzala zadržanú osobu.

V autách boli „bezkrkí“ chlapi

„Počas trvania pokynu prezidenta PZ o zastavení činnosti MZJ pre vyšetrovací tím UIS, sa na danom mieste v Petržalke okolo príslušníkov PZ začali pohybovať záujmové podozrivé vozidlá, medzi nimi aj vozidlo manželky Mateja Zemana, pričom okolo miesta prechádzala veľmi pomaly s tým, že sledovala situáciu a osoby na mieste,” uvádza prokurátor v uznesení s tým, že okolo policajtov prechádzali aj iné autá v ktorých boli „bezkrkí“ chlapi s “kapsičkami krížom cez
hrudník tak, ako sa nosia strelné zbrane.”

Zeman sa mal pohybovať po Bajkalskej ulici

Vedúca zásahového tímu podľa uznesenia mala v čase pred intervenciou Kovaříka informáciu, že obvinený Matej Zeman je na pohybe a mal sa pohybovať aj po bratislavskej Bajkalskej ulici. „Operatívec v čase asi okolo 8.20 hodine sa presunul za svedkyňou a spýtal sa jej, či by nebolo dobré, z dôvodu ochrany príslušníkov vykonávajúcich sledovanie osoby Mateja Zemana, týchto stiahnuť, keďže vedeli, že nemá kto zadržať osobu Zemana, aj keby ho spozorovali a zároveň im nikto nevedel zabezpečiť ochranu v tejto už dosť vyhrotenej situácii,” píše sa v dokumente bratislavskej krajskej prokuratúry.

Svedkyňa uviedla, že má dôvodné podozrenie, že prezident nekoná nestranne, koná zaujato, disponuje operatívnymi informáciami, že sa stretáva s podozrivými osobami, tyká si s nimi, koordinuje a konzultuje s nimi postupy tak, aby im pomohol sa vyhnúť trestnému stíhaniu.

Počas presunu, jeden z príslušníkov zaregistroval motorové vozidlo Mitsubishi Pajero, z čoho je zrejmé, že Zeman išiel domov. „Aj napriek tejto vedomosti však nevedeli zasiahnuť a zadržať tohto obvineného bez súčinnosti mobilnej zásahovej jednotky.”

O 09.45, ako sa uvádza ďalej v uznesení, bola činnosť zásahovej jednotky pokynom Kovaříka obnovená, po čom Santusová opäť takticky rozdelila všetkých príslušníkov vyšetrovacieho tímu ako MZJ, aby mohli pokračovať v zadržiavaní zvyšných osôb. To sa už však nepodarilo.

Mediálne prezentované argumenty obvineného na vysvetlenie jeho postupu, teda že považoval za nutné, počas prebiehajúcich procesných úkonov preverovať ´zákonnosť´ nasadenia MZJ pre potreby ÚIS považujem za účelové s cieľom vyhnúť sa trestnej zodpovednosti

„Svedkyňa vyjadrila názor, že považuje celú policajnú akciu za zmarenú neoprávneným zásahom policajného prezidenta zo dňa 20.07.2021, má za to, že zámerom policajného prezidenta, a to aj vzhľadom na medializované informácie, bolo ochrániť osoby, ktoré podľa mediálne odprezentovaného komentáru na facebooku… …mali byť zadržané Úradom inšpekčnej služby, pričom sa malo jednať o 14 osôb, medzi ktorými mali byť prokurátori ÚŠP a policajti zaradení na NAKA,” stojí v obvinení voči policajnému šéfovi.

“Kovařík sa stretáva s podozrivými, tyká si s nimi

Santusová sa pred kriminalistami vyjadrila, že k žiadnemu porušeniu interných predpisov jej osobou nedošlo ako to verejne prezentoval policajný prezident Peter Kovařík. „Taktiež uviedla, že má dôvodné podozrenie, že prezident nekoná nestranne, koná zaujato, disponuje operatívnymi informáciami, že sa stretáva s podozrivými osobami, tyká si s nimi, koordinuje a konzultuje s nimi postupy tak, aby im pomohol sa vyhnúť trestnému stíhaniu. Navyše sa ich verejne zastáva,” parafrázujú sa v uznesení slová Santusovej.

“Argumenty obvineného považujem za účelové”

Podľa uznesenia Kovařík naplnil znaky skutkovej podstaty trestných činov zneužívania právomoci
verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti keď ako verejný činiteľ v úmysle zadovážiť inému neoprávnený prospech, a to zakryť alebo uľahčiť iný trestný čin, vykonal svoju právomoc spôsobom odporujúcim zákonu.

Viac o spackanom zásahu policajnej inšpekcie:

  1. Policajti cudzineckej polície a policajti z Trnavského kraja zasahujú v Piešťanoch a okolí proti nelegálnemu pobytu cudzincov vo štvrtok 15. júla 2021.
  2. Polícia, logo
  3. Peter Kovařík
  4. Peter Kovařík
  5. Peter Kovařík počas tlačovej konferencie
  6. Robert Fico na snímke z videa.
  7. Roman Mikulec (OĽaNO)
  8. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).

Mediálne prezentované argumenty obvineného na vysvetlenie jeho postupu, teda že
považoval za nutné, počas prebiehajúcich procesných úkonov preverovať ´zákonnosť´
nasadenia MZJ pre potreby ÚIS považujem za účelové s cieľom vyhnúť sa trestnej zodpovednosti,
keďže o nasadení zásahovej jednotky rozhodol rozkazom riaditeľ Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance, čo je plne v súlade s interným predpisom,” napísal krajský prokurátor v uznesení o obvinení Petra Kovaříka

Ako vypovedali ďalší svedkovia v súvislosti so zmareným zásahom? Ďalšie podrobnosti sa dočítate na portáli eReport už túto nedeľu.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport