eReport.sk
Andrea Kalavská, foto: tasr

Exministerka a doktorka Kalavská nečakane od srdca: Sme unavení a frustrovaní! Čo si myslí o tretej vlne?

Úprimná spoveď exšéfky rezortu zdravotníctva! Andrea Kalavská (43) v čase pandémie maká v prvej línii pandemického frontu. EReport oslovil exministerku cez prestávku, keď počas služby naberala sily. Veľmi ochotne opísala ako spolu s kolegami zvládajú ťažké časy na oddelení a priznala, že na dovolenke nebola, ani nepamätá. V minulosti poriadne skritizovala svojho nástupcu Mareka Krajčího. Aký názor má ale na čerstvú posilu na čele ministerstva v podobe Vladimíra Lengvarského? A ako vníma bývalá politička a doktorka hroziacu tretiu vlnu pandémie?

Tretia vlna za dverami?

Prvú vlnu sme zvládli, tá druhá dala Slovensku poriadne zabrať a zrejme sa blíži do trpkého finále. Podľa odborníkov ale môžeme očakávať ďalšiu. Aj samotná Kalavská si myslí, že skôr či neskôr môžeme od pandémie očakávať ďalšiu “facku”. V akej intenzite ale ochorenie opäť zaklope na dvere?

„Dúfam, že bude slabšia ako druhá vlna. Závisí to od toho, ako rýchlo budeme očkovať,” prezradila Kalavská. Gro boja proti ochoreniu vidí odborníčka práve v očkovaní. „Mali by sme oveľa rýchlejšie očkovať. podstatné je pre nás zvýšiť tempo a zvýšiť osvetu, aby sa ľudia chceli očkovať. Veľmi podstatné je zachytávať nové prípady a kontakty nových prípadov,” zamyslela sa exministerka.

Unavení a frustrovaní

Kapitolou samou o sebe je výdrž samotných zdravotníkov, ktorá nie je nekonečná. Lekári a sestry si vyberajú dovolenky len zriedkavo, ak vôbec a doslova ich doháňa únava. A ako sa cíti samotná exministerka a jej kolegovia? „Strašne sme unavení, pán redaktor. Ja som v práci celý deň a slúžim do rána do zajtrajška. Nebol priestor si v minulosti počas prvej a druhej vlny vyberať dovolenky,” nečakane otvorene porozprávala doktorka o stave v bratislavskej univerzitnej nemocnici, v ktorej pôsobí.

Priznala, že sa u nich situácia mierne zlepšuje. „Už nemáme covidových pacientov, tých už majú len na infekčnej klinike. Čiže cítime, že ich je oveľa menej. Únava je ale strašná a frustrácia je tiež dosť výrazná,” podotkla s ťažkosťou v hlase Kalavská.

A ako dlho už nebola na dovolenke samotná exministerka? „Dlho, dlho” odpovedala s úprimným smiechom expolitička. Zároveň dodala, že je na podobné návaly roboty zvyknutá. „Keďže ako ministerka som nemala dovolenky, takže neviem či ju budem mať vôbec niekedy,” sršala dobrou náladou bývalá členka vlády.

Krúti hlavou nad Sputnikom

Čerstvou novinkou je na Slovensku aj stopka pre vakcínu AstraZeneca. Očkovanie touto látkou pozastavil súčasný minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Mne je tej vakcíny ľudsky trošku ľúto. Vidíte, aké množstvo ľudí bolo zaočkovaných AstrouZenecou v rámci celej Európy a vďaka AstreZenece sa v mnohých krajinách znížilo šírenie vírusu, pretože zaočkovanosť populácie je veľmi dobrá. Čiže pomohla alebo pomáha stále v rámci prevencie koronavírusovej prevencie,” zastala sa vakcíny bývalá šéfka rezortu zdravotníctva.

Dodala, že na jednej strane jej to je ľúto, no zároveň na strane druhej chápe, že minister zvažuje rôzne riziká po očkovaní Astrou. „Stále si ale myslím, že benefity vysoko prevyšujú určité riziká po podaní tejto vakcíny,” podčiarkla.

AstruZenecu stopli krátko na to, ako po očkovaní touto vakcínou zomrela 47-ročná pacientka. Jej úmrtie prešetrujú odborníci. Kalavská prízvukuje, že síce vakcína dostala stopku, pretože sa bojíme ako môže vplývať na určitú skupinu ľudí, no zároveň dostala zelenú vakcína Sputnik V. „Máme o nej oveľa menej informácií. AstruZenecu zastavujeme a púšťame Sputnik V. Nad tým som sa trošku zamyslela,” analyzuje doktorka.

Exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská – Foto: tasr

Taktiež vyjadrila obavu nad správaním niektorých ľudí, ktorí sa správajú tak, akoby sme nad ochorením Covid 19 už dávno zvíťazili. „Ja by som trošičku spomalila. Mnoho ľudí sa správa, akoby tu Covid už nebol. Stále tu je. Jasné, všetci túžime po slobode a normálnom živote, no treba byť opatrný,” apeluje na ľudí doktorka.

Zhodnotila Lengvarského

Samotná Kalavská stála na čele rezortu zdravotníctva počas minulého volebného obdobia za vlády koalície Smeru, SNS a Most – Híd. Počas novej vlády ju nahradil Marek Krajčí, na ktorého bola poriadne kritická. „Úprimne vám poviem, som veľmi nahnevaná na súčasnú vládu, na pána ministra. Toto je katastrofa a už teraz je neskoro odstúpiť a už tam nemá ten pán čo robiť,” zhodnotila pred niekoľkými mesiacmi pre eReport.

Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. – Foto: tasr

A ako vníma expolitička súčasného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského? „Držím mu veľmi palce a dúfam, že sa mu bude dariť. Podstatné je veľa počúvať a rýchlo a dobre sa rozhodovať. Zatiaľ sa mi javí dobre, myslím, že zatiaľ fajn,” povedala na adresu ministra Kalavská.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport