eReport.sk
Verejné zdravotníctvo potrebuje financie
Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas. Foto: tasr

Mikas: Pandémia nám ukázala, že krízový manažment na Slovensku treba zefektívniť

Krízový manažment na Slovensku treba nastaviť efektívnejšie a akčnejšie. Pre TASR to zhodnotil hlavný hygienik SR Ján Mikas. V tejto súvislosti poukázal, že na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a regionálnych úradoch verejného zdravotníctva je zamestnaný približne rovnaký počet zamestnancov ako v jednej veľkej slovenskej nemocnici. „A takýto počet ľudí bojoval proti pandémii ochorenia COVID-19 na päťmiliónovom Slovensku v prvých mesiacoch sám,“ uviedol.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ond Sukeľ.
  2. Zbavuje sa Únia vakcín?
  3. Tabuľa pred budovou okresného súdu v nemeckom Weinheime 2. januára 2023.
  4. Profesionálny šípkar Mensur Suljovic.

Mikas skonštatoval, že úvod pandémie sa nakoniec zvládol. „Potom už prišli ťažké výzvy, keď bol vírus iný a vo veľkej miere prišiel aj na Slovensko. Museli zabrať už aj iné zložky. Krízový manažment na Slovensku musí byť celkovo nastavený omnoho efektívnejšie a omnoho akčnejšie,“ spresnil.

ÚVZ

Pandémia podľa neho poukázala na technologický dlh ÚVZ. „Časť laboratórnej diagnostiky bola zastaraná,“ podotkol s tým, že sa do nej neinvestovalo. Poukázal, že počas pandémie sa snažili v čo najkratšom čase zrealizovať všetky kroky na zabezpečenie základnej a konfirmačnej diagnostiky vírusu.

Pripomenul, že diagnostiku na SARS-CoV-2 zaviedlo na Slovensku Národné referenčné centrum pre chrípku ÚVZ a dlhé obdobie ju vedelo vykonávať iba ono, potom sa pridali ostatné laboratóriá.

Zvýšenie financií

Verejnému zdravotníctvu treba podľa hlavného hygienika nastaviť objem financií na zabezpečenie moderných prístrojov. Na Slovensku je okrem iného podľa neho potrebné vybudovať aspoň tri laboratóriá BSL-3 a aspoň jedno laboratórium BSL-4, prípadne zabezpečiť BSL-4 laboratórnu diagnostiku v inom štáte.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikas: Pandémia nám ukázala, že krízový manažment na Slovensku treba zefektívniť

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti