Máte pochybnosti, či vám vakcína zaberie aj proti omikronu? Či má vôbec ešte zmysel sa dať očkovať. Český evolučný biológ Jaroslav Flegr má jasnú odpoveď, čo nás čaká.
Flegr sa zamýšľa nad tým, či sa máme naďalej očkovať vakcínami proti vírusu Wuhan a či nie je lepšie čakať na vakcíny proti novým variantom. Vzápätí však prináša jednoznačnú odpoveď. „Treba sa zaočkovať tým, čo tu je. Inak proti iným variantom asi vakcíny nebudú,“ skonštatoval.
Upresňuje, že vakcíny možno rozdeliť na dva druhy: T a R. Tie prvé, teda T-vakcíny nás chránia pred ťažkým priebehom chorôb (poskytujú nám toleranciu voči chorobám). Naproti tomu R-vakcíny nás chránia pred nákazou, teda samotným prepuknutím ochorenia (poskytujú nám odolnosť proti infekcii). Líšia sa predovšetkým v tom, v akom štádiu môže ochorenie zasiahnuť do boja proti infekcii.
„R-vakcíny zasiahnu ešte skôr, ako sa vírus začne v tele množiť a vytvárať nové infekčné štádiá. Dokáže zabrániť nielen chorobám, ale aj šíreniu vírusu v populácii. Ak sa týmito vakcínami imunizuje dostatočný počet ľudí v populácii, vznikne kolektívna imunita a daný vírus môže úplne zmiznúť z populácie. T-vakcíny zasiahnu do boja až po tom, ako sa vírus v ľudskom tele splodí a stane sa zdrojom nákazy pre ostatných. Kolektívna imunita v tomto prípade nemôže vzniknúť a vírus sa ďalej šíri aj v dobre zaočkovanej populácii,“ vysvetľuje fungovanie vakcín.
Mohlo by vás zaujímať:
Vakcíny však zabezpečia, aby sa ochorenie u pacienta úplne nerozvinulo, trvalo kratší čas a bolo menej závažné. V ideálnom prípade (ideálne pre človeka aj vírus) infekcia človeku vôbec neškodí. Či bude vakcína fungovať ako T-vakcína alebo R-vakcína závisí podľa Flegra od dvoch vecí. Prvým je dĺžka takzvaných prepatentných období, teda obdobie od nákazy po začiatok tvorby nových infekčných štádií. Druhým faktorom je obdobie očkovania. Niekoľko mesiacov po očkovaní obsahuje ľudská krv protilátky a tie môžu začať ničiť vírus hneď po tom, ako sa dostane do tela. Kým je v tele dostatok protilátok, vakcína funguje ako R-vakcína a bráni samotnej infekcii. Približne pol roka po očkovaní alebo rozšírených infekciách sa však hladina protilátok zníži a na zabránenie množenia vírusov v tele už nemôže stačiť. Tá istá vakcína čoskoro prestane fungovať ako R-vakcína a začne fungovať ako T-vakcína – infekcii a šíreniu vírusu nezabráni, ale ochraňuje infikovaných pred ťažkým priebehom ochorenia.
Flegr prizvukuje že očkovanie je stále na mieste. „Prečo sa teda očkovať údajne zastaralou vakcínou, ktorá navyše nezabráni infekcii a nezaistí kolektívnu imunitu? Napríklad preto, že svoju hlavnú funkciu – zabrániť ťažkému priebehu choroby – plní v podstate rovnako dobre, ako by ju plnili nové vakcíny ušité na mieru omikronu pár mesiacov po vakcinácii, teda dovtedy pokiaľ klesne hladina protilátok v krvi,“ tvrdí.
Na omikron vakcíny teda podľa neho čakať netreba. „Omikron vakcíny ešte neexistujú a pravdepodobne ani nebudú. Výrobcovia vakcín nie sú hlúpi a vedia si vypočítať, že kým vakcíny privedú do štádia výroby, bude dávno po omikrone a v populácii sa rozšíri ďalší variant vírusu. Alebo, ešte lepšie, pandémia skončí,“ tvrdí a dodáva, že máme byť radi, že máme T-vakcíny a nie R vakcíny. „T-vakcíny nás môžu definitívne zbaviť utrpenia covidu, zatiaľ čo R-vakcíny by nás odsúdili na opakujúce sa vlny pandémie,“ ukončil svoj status.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Evolučný biológ šokuje: Omikron vakcíny asi nebudú existovať. Výrobcovia nie sú hlúpi!