eReport.sk
Poslanci hlasujú o návrhu zákona o povinnom očkovaní počas zasadnutia parlamentu vo Viedni vo štvrtok 20. januára 2022.
Poslanci hlasujú o návrhu zákona o povinnom očkovaní počas zasadnutia parlamentu vo Viedni vo štvrtok 20. januára 2022. Foto: tasr/ap

Viedeň schválila povinné očkovanie proti covidu: Rakúšanom hrozia sankcie až do 3600 eur!

Dolná komora rakúskeho parlamentu (Národná rada) vo štvrtok schválila návrh zákona o povinnom očkovaní proti ochoreniu COVID-19 pre osoby od 18 rokov. TASR informáciu prevzala od agentúry APA.

Všeobecnú očkovaciu povinnosť Rakúsko schválilo ako prvá krajina v rámci Európskej únie. Vzťahovať sa bude na všetkých dospelých obyvateľov krajiny od 1. februára.

Pokutovať budú podľa príjmu

Výnimku budú mať tehotné ženy a všetci, ktorí nemôžu byť očkovaní zo zdravotných dôvodov. Tí, ktorí sa uzdravili, sú tiež oslobodení od povinnosti zaočkovať sa do 180 dní po nákaze covidom. Za porušenie očkovacej povinnosti hrozia sankcie podľa príjmu až do výšky 3600 eur.

Vakcinácia je vraj príležitosťou pre spoločnosť

Zákon ešte bude musieť (zrejme 3. februára) schváliť aj Spolková rada, teda parlamentná komora spolkových krajín, čo sa však považuje za formalitu, píše agentúra DPA. „Vakcinácia je príležitosťou pre našu spoločnosť, ako dosiahnuť trvalú slobodu, pretože tento vírus nás už nemôže ďalej obmedzovať,“ povedal novinárom ešte pred debatou v parlamente kancelár Karl Nehammer, ktorého citovala agentúra AFP.

V centre Viedne sa opäť zišli demonštranti

Pred začiatkom hlasovania v Národnej rade sa pred Hofburgom v centre Viedne zišli odporcovia povinného očkovania. Keďže počas zasadnutia parlamentu sú zhromaždenia v okolí 300 metrov od jeho sídla zakázané, tento protest bol rozpustený. Okolo 9.30 h sa podľa polície zišlo približne 200 osôb v okolí ulice Mariahilfer Straße, parku Volksgarten a námestia Josefsplatz. V centre Viedne došlo pre protesty i k dočasnému narušeniu dopravy.

Do stredy bolo v Rakúsku plne zaočkovaných 71,8 percenta z takmer deväť miliónovej populácie.

Návrh zákona vypracovala vládna koalícia zložená z konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Zelených spoločne s dvoma z troch opozičných strán – sociálnymi demokratmi z SPÖ a liberálmi zo strany NEOS. Proti tomuto kroku však ostro vystupuje krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Vláda oznámila plány na prijatie povinného očkovania v novembri, keď schválila i lockdown.

Do stredy bolo v Rakúsku plne zaočkovaných 71,8 percenta z takmer deväť miliónovej populácie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Karoline Edtstadlerová
  2. Ľudia kráčajú po schodoch s nápisom COVID-19 vo Viedni v piatok 4. februára 2022.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Viedeň schválila povinné očkovanie proti covidu: Rakúšanom hrozia sankcie až do 3600 eur!

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti