eReport.sk
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský Foto: tasr

Lengvarský má plán ako zatočiť s omikronom: Stovky lôžok a stany pred nemocnicou


Núdzové zdravotnícke zariadenia plánované v súvislosti s nárastom novej vlny a variantu omikron sa zatiaľ zriaďovať nebudú, v prvom kole sa budú reprofilozovať lôžka. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) to naznačil po stredajšom rokovaní vlády.

„Prešli sme s kolegami nemocnice po celom Slovensku, vzhľadom na všetky údaje o omikronových pacientoch, že stav nie je taký závažný a hospitalizácie trvajú krátko, sa v prvom kole bude zvyšovať počet lôžok, ktoré možno reprofilizovať v nemocniciach,“ uviedol Lengvarský. Podľa neho by malo ísť rádovo o stovky lôžok, ich presný počet má byť známy v piatok (21. 1.). „Ak to nebude postačovať, budeme zriaďovať núdzové zariadenia, no budú to pobočky nemocníc,“ dodal. Minister avizoval, že zámerom je v najbližšej dobe znížiť nápor na urgentné príjmy. „Budú vytvárané triážne stany pred nemocnicami, v ktorých budú zdravotníci posudzovať, akú liečbu pacient potrebuje,“ vysvetlil Lengvarský.

O zriadení núdzových zdravotníckych zariadení v prípade nárastu infikovaných novým variantom omikron rokovala vláda pred Vianocami, jednou z úloh bolo pripraviť analýzu potrebných legislatívnych opatrení, na stredajšom rokovaní túto úlohu zrušili.

Kratšia karanténa

Domáca izolácia by sa mohla skrátiť z desiatich dní na päť, v prípade veľkých výpadkov v sektoroch by mohlo dôjsť k špecifikácii skrátenia karantény pre zaočkovaných a nezaočkovaných. Zaočkovaní by mohli byť v karanténe iba tri dni. Minister upozorňuje, že k takémuto kroku by sa pristúpilo pre problémy s výpadkami pracovníkov. Z medicínskeho hľadiska totiž podľa jeho slov môže byť osoba aj po piatich dňoch stále infekčná.

„Pokiaľ bude nutné skrátiť karanténu vzhľadom k sektorovým výpadkom, čo vzhľadom k rýchlosti šírenia predpokladáme, veci sú pripravené, upraví sa to vyhláškou hlavného hygienika. Hovoríme  zatiaľ o piatich dňoch. V prípade veľkých výpadkov budeme deliť ľudí na zaočkovaných a nezaočkovaných. Zaočkovaní budú mať asi kratšiu karanténu, ale to je ešte predmetom diskusií,“ povedal novinárom Lengvarský. Dodal, že pri zaočkovaných by malo ísť o trojdňovú karanténu.

Minister avizuje, že zmeny neprídu ešte tento týždeň. „Budúci týždeň to bude predmetom diskusií. Skrátenie karantény je z medicínskeho hľadiska nie veľmi lege artis krok, pretože človek je ešte infekčný aj po piatich dňoch aj pri omikrone,“ zdôraznil.

Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz (IZA) ministerstva zdravotníctva Matej Mišík doplnil, že po skrátení karantény by mali osoby nosiť respirátor, keďže mnohí ľudia, ktorí vychádzajú zo skrátenej karantény, budú infekční. „Počas skrátenej doby je odporúčanie aspoň domáceho samotestu. Nebude tam však podmienka negatívneho PCR testu pre nedostatok testovacích kapacít,“ dodal.

Prejde povinné očkovanie?

Lengvarský potvrdil, že právna analýza k možnosti zaviesť povinné očkovanie je pripravená. Chce s ňou najprv oboznámiť predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO).

Minister zopakoval, že o téme sa diskutuje v expertnom kruhu, no definitívne rozhodnutie sa zrodí na politickej úrovni. „Ja osobne som naďalej za povinné očkovanie, minimálne v prípade vybraných rizikových skupín,“ povedal, spomenul pritom pracovníkov v rámci kritickej infraštruktúry či seniorov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lengvarský má plán ako zatočiť s omikronom: Stovky lôžok a stany pred nemocnicou

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: