eReport.sk
Ukrajinské ozbrojené sily už zrejme začali svoju dlho očakávanú protiofenzívu, uviedol v stredu šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin.
Vojaci ukrajinskej pohraničnej stráže kráčajú počas vojenského cvičenia v strednej časti Ukrajiny v utorok 2. mája 2023. Pred očakávanou ukrajinskou protiofenzívou trénujú novovytvorené vojenské útočné jednotky v hustých lesoch Ukrajiny. Foto: TASR/AP

EÚ vyzýva Čínu: Zastavte krviprelievanie na Ukrajine a stiahnite svoje vojská

Európska únia počas štvrtkového stretnutia s osobitným čínskym vyslancom vyjadrila očakávania, že Peking vyvinie tlak na Rusko, aby zastavilo krviprelievanie na Ukrajine a stiahlo odtiaľ svoje vojská. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Osobitný predstaviteľ čínskeho ministerstva zahraničných vecí pre eurázijské záležitosti Li Chuej sa v Bruseli stretol s vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničnú politiku Enriquom Moraom.
Kyjev a jeho európski podporovateľa odovzdali čínskemu vyslancovi počas stretnutí koordinované správy, že chcú, aby Peking využil svoj vplyv na presadenie ukončenia vojny.

Návšteva čínskeho vyslanca

Li Chuej odcestuje do Moskvy v piatok. Počas rozhovorov EÚ ,,privítala“ minulotýždňovú návštevu čínskeho vyslanca v Kyjeve a telefonát čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Uplatňuje svoje právo

,,Obe strany diskutovali o ruskej agresívnej vojne proti Ukrajine a o spôsoboch presadzovania spravodlivého a udržateľného mieru,“ uvádza sa vo vyhlásení EÚ. Mora ,,zdôraznil, že Ukrajina uplatňuje svoje právo na sebaobranu, a že Európska únia sa zaviazala dlhodobo podporovať Ukrajinu“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prázdna rokovacia sála v Národnej rade
  2. Tu sme v Únii!
  3. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  4. USA tlmia vášne

Člen Bezpečnostnej rady

EÚ očakáva, že Čína ako člen Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) bude pracovať na ,,okamžitom a bezpodmienečnom stiahnutí všetkých síl a vojenského vybavenia z celého územia Ukrajiny“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ vyzýva Čínu: Zastavte krviprelievanie na Ukrajine a stiahnite svoje vojská

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti