eReport.sk
Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský, Foto: tasr
Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský, Foto: tasr

Wlachovský: Dobré slovensko-poľské vzťahy boli pre nás vždy prioritou. Spoločne sa pripravujeme aj na povojnovú obnovu Ukrajiny

Situácia v našom regióne si vyžaduje čoraz intenzívnejšiu spoluprácu medzi Slovenskom a Poľskom, a to aj v bezpečnostnej oblasti. Vo štvrtok to uviedol šéf slovenskej diplomacie Miroslav Wlachovský po stretnutí so svojím poľským kolegom Zbigniewom Rauom vo Varšave. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Obaja ministri hovorili o aktuálnych otázkach bilaterálnych vzťahov, rozvoji spolupráce v regionálnych zoskupeniach vrátane Bukureštskej deviatky (B9) či Iniciatívy Trojmoria. Venovali sa aj bezpečnostným témam v súvislosti s vojnou na Ukrajine a júlovým samitom NATO v litovskom Vilniuse.

Dobré slovensko-poľské vzťahy

,,Poľsko, náš severný sused, je naším kľúčovým spojencom a strategickým partnerom, s ktorým sme si vybudovali širokú základňu spolupráce. Dobré slovensko-poľské vzťahy boli pre nás vždy prioritou, preto som rád, že hneď po tradične prvej návšteve Českej republiky smerovala moja ďalšia bilaterálna pracovná cesta práve do Varšavy,“ povedal Wlachovský.

SR a Poľsko sa pripravujú na povojnovú obnovu

Podľa jeho slov sa SR a Poľsko pripravujú aj na povojnovú obnovu Ukrajiny, pri ktorej zohrajú kľúčovú úlohu práve susedné krajiny. ,,Bezpečnostná architektúra v Európe sa v dôsledku ruskej agresie výrazne zmenila a už sa nikdy nevráti do predvojnového stavu. Aj preto sa treba sústrediť na jej nové usporiadanie tak, aby boli zachované naše hodnoty a zaistená bezpečnosť a ochrana obyvateľov,“ dodal. Zároveň vyzval na dlhodobú podporu Ukrajiny vo všetkých oblastiach vrátane jej integrácie do Európskej únie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico v prešovskej centrále strany Smer-SD.
  2. Richard Sulík predseda SaS

Obaja ministri vo Varšave

Wlachovský so svojím poľským kolegom hovoril aj o ekonomických vzťahoch, cezhraničnej spolupráci vrátane turizmu a rozvoji energetickej a dopravnej infraštruktúry. Obaja ministri vo Varšave vystúpili aj na bezpečnostnej konferencii Defence 24.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Wlachovský: Dobré slovensko-poľské vzťahy boli pre nás vždy prioritou. Spoločne sa pripravujeme aj na povojnovú obnovu Ukrajiny

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti