tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Nancy Pelosiová (štvrtá sprava) pózuje po prílete na letisku v Tchaj-peji na Taiwane 2. augusta 2022.
Nancy Pelosiová (štvrtá sprava) pózuje po prílete na letisku v Tchaj-peji na Taiwane 2. augusta 2022. Foto: tasr/ap

EU i NATO kritizujú vojenské cvičenie Číny. Tá vníma návštevu Pelosiovej na Taiwane ako provokáciu

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell odsúdil vo štvrtok plánované vojenské cvičenie čínskej armády v okolí Taiwanu, ktoré Peking ohlásil v reakcii na nedávnu návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Za „nezodpovedné“ označili tieto manévre aj Spojené štáty.

„Neexistuje žiadne opodstatnenie na to, použiť návštevu (Pelosiovej) ako zámienku na agresívne vojenské aktivity v Taiwanskom prielive. Pre zákonodarcov z našich krajín je medzinárodné cestovanie normálne a rutinné,“ uviedol Borrel.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zľava Donald Trump, Viktor Orbán a Péter Szíjjartó.
  2. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
  3. Bärbel Basová.
  4. Vpravo japonský premiér Fumio Kišida a americký prezident Joe Biden (na obrazovke).


Šéf zahraničnej politiky EÚ sa v súčasnosti nachádza v Kambodži na schôdzke šéfov diplomacií Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Ministri 10-členného združenia ASEAN pritom k tejto záležitosti taktiež vydali spoločné vyhlásenie. Uviedli v ňom, že súčasná situácia v Taiwanskom prielive môže viesť k „destabilizácii regiónu a v konečnom dôsledku tiež k vážnej konfrontácii, otvorenému konfliktu a nepredvídateľným dôsledkom“.

Usporiadanie čínskeho vojenského cvičenia pri Taiwane nepovažujú za správne ani Spojené štáty. „Vždy, keď armáda vykonáva aktivity, ktoré zahŕňajú možné testovanie rakiet, nacvičovanie paľby, bzučanie stíhačiek na nebi a pohyb lodí po mori, existuje možnosť vzniku nejakého incidentu,“ uviedol poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Zároveň vyjadril nádej, že Čína sa bude správať zodpovedne.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Peking vníma cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan ako prejav uznania nezávislosti ostrova. Návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov, ktorá sa skončila v stredu, preto vníma ako provokáciu.  

Zdroj: tasr

 


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EU i NATO kritizujú vojenské cvičenie Číny. Tá vníma návštevu Pelosiovej na Taiwane ako provokáciu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku