eReport.sk
Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, foto:tasr/ap

Čína pritvrdzuje. Po návšteve Taiwanu uvalili na Pelosiovú zo Spojených štátov sankcie


Čínske ministerstvo zahraničných vecí ohlásilo v piatok sankcie voči predsedníčke americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej a jej najbližšej rodine. Stalo sa tak po tom, čo jej tohtotýždňová návšteva Taiwanu vyvolala hnev Pekingu, ktorý zareagoval vojenskými cvičeniami v Taiwanskom prielive a odpálením 11 balistických rakiet. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Rezort diplomacie v Pekingu vyhlásil, že Pelosiovej návštevu Taiwanu vníma ako „vážne zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny a vážne podkopávanie jej suverenity a územnej celistvosti“.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Taiwan reaguje na Čínu
  2. V ochrannej lehote
  3. Odmietnutý Biden
  4. Bärbel Basová.
  5. súd
  6. Vpravo japonský premiér Fumio Kišida a americký prezident Joe Biden (na obrazovke).

AFP pripomína, že Čína v posledných rokoch uvalila sankcie na viacerých predstaviteľov Spojených štátov. Ako dôvod uviedla, že tieto osoby konali proti jej kľúčovým záujmom a vyjadrovali sa k ľudskoprávnym otázkam v Hongkongu a v regióne Sin-ťiang na severozápade Číny, kde je podľa medzinárodných organizácií na ochranu ľudských práv zadržiavaných minimálne milión Ujgurov v tzv. prevýchovných táboroch.

V marci Peking oznámil, že zavádza vízové obmedzenia pre viacerých amerických predstaviteľov za údajné lži o záležitostiach týkajúcich sa ľudských práv v Číne. Predošlé sankčné opatrenia – vrátane zákazu vstupu do Číny a obchodovania s čínskymi subjektmi – sa vzťahovali napríklad na bývalého ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea či Petra Navarra, obchodného poradcu exprezidenta Donalda Trumpa.

Taiwan neuznali

Čína označila Pelosiovej cestu na Taiwan za neprijateľnú eskaláciu väzieb medzi Washingtonom a súčasnými lídrami Taiwanu, podporujúcimi nezávislosť tohto ostrova. Vládnuca komunistická strana Číny považuje fakticky nezávislý a demokratický Taiwan za súčasť svojho územia, ktoré chce jedného dňa ovládnuť, a to aj s použitím sily, ak to bude nutné, pripomína AFP. Pelosiová navštívila Taiwan v rámci svojho turné po ázijských krajinách v priebehu utorka a stredy. Od štvrtka je v Japonsku, ktoré je jej poslednou zastávkou na tejto ceste, v rámci ktorej zavítala aj na Singapur, do Malajzie či Južnej Kórey.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína pritvrdzuje. Po návšteve Taiwanu uvalili na Pelosiovú zo Spojených štátov sankcie

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: