eReport.sk
Putin môže byť okamžite zatknutý
Josep Borrell, foto:tasr/ap

Súd rozhodol: EÚ by mala zrušiť sankcie voči dvom ruským oligarchom


Všeobecný súd EÚ v stredu zrušil rozhodnutia Európskej rady prijaté medzi februárom 2022 a marcom 2023 o zaradení ruských oligarchov Michaila Fridmana a Piotra Avena na sankčný zoznam EÚ za ich podporu agresie Ruska voči Ukrajine. Sudcovia vo verdikte konštatovali, že ich zaradenie na zoznam nebolo dostatočne zdôvodnené.

Súd rozhodol

 Rozhodnutie Všeobecného súdu EÚ podľa DPA neznamená, že Fridman a Aven budú okamžite vyškrtnutí zo sankčného zoznamu. Voči jeho verdiktu sa ešte dá odvolať na Súdnom dvore EÚ a navyše Európska rada medzičasom rozhodla o nových sankciách voči obom oligarchom, ktorých sa stredajší rozsudok netýka.

Fridman a Aven sú zakladateľmi a akcionármi ruskej finančnej skupiny Alfa Group (Aľfa Grup), ktorej súčasťou je aj jedna z najväčších ruských bánk Aľfa-Bank. Po vypuknutí vojny na Ukrajine vo februári 2022 odišli z Ruska. Fridman má aj izraelské občianstvo, jeho dlhoročný obchodný partner Aven disponuje tiež lotyšským pasom. EÚ Fridmanovi a Avenovi zmrazila finančné prostriedky a zakázala im vstup na územie členských krajín. Sankcie na nich uvalili aj vlády USA a Británie. Minulý rok sa však viacerí predstavitelia ruskej opozície vyslovili za ich vyškrtnutie zo sankčného zoznamu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Josep Borrell
  2. Volodymyr Zelenskyj

EÚ odôvodnila sankcie tým, že Fridman a Aven finančne podporujú ruských činiteľov, čím podkopávajú územnú celistvosť Ukrajiny. Všeobecný súd EÚ však dospel k záveru, že aj keď je očividná určitá blízkosť oboch oligarchov k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, nedokazuje to, že podporujú opatrenia, ktoré by ohrozovali územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny.

Vyškrtnutie zo zoznamu bývalého pretekára

Všeobecný súd EÚ v marci rozhodol, že zo sankčného zoznamu EÚ má byť odstránený bývalý ruský pretekár Formuly 1 Nikita Mazepin. Únia naňho uvalila sankcie pred dvoma rokmi z dôvodu úzkych väzieb jeho otca Dmitrija Mazepina na Kremeľ. Súd tento dôvod označil za nedostatočný.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Súd rozhodol: EÚ by mala zrušiť sankcie voči dvom ruským oligarchom

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE: