eReport.sk
Záporožská jadrová elektráreň. Foto: tasr/ap

Vážna situácia okolo jadrovej elektrárne v Záporoží sa bude mimoriadne riešiť


Poškodiť reaktory v najväčšej jadrovej elektrárni v ukrajinskom Záporoží by znamenalo vážne ohrozenie zdravia a životov miliónov ľudí nielen na Ukrajine, ale zrejme v celej Európe. Mnohí majú určite ešte v pamätí čo narobil atómový mrak, ktorý sa vznášal nad časťou Európy, vrátane Slovenska, po havárii jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyli v apríli 1986.

Vzájomné obviňovania veci nepomôžu

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) uskutoční vo štvrtok mimoriadnu schôdzku o Záporožskej jadrovej elektrárni (ZAES) na juhu Ukrajiny. Ide o najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe, ktorá sa nachádza v centre narastajúceho napätia vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou, informuje TASR podľa správy agentúry AFP. MAAE v utorkovom vyhlásení uviedla, že bola informovaná o novom „útoku“ v oblasti elektrárne na juhu Ukrajiny, ktorá je okupovaná ruskými silami od začiatku invázie v roku 2022.

Moskva a Kyjev sa odvtedy navzájom obviňujú z dronových útokov na reaktory zariadenia. Podľa jadrovej agentúry OSN o mimoriadnu schôdzku Rady guvernérov MAAE separátne požiadali Ukrajina i Rusko a začne sa vo štvrtok o 15.00 hod. SELČ. Úradujúci šéf rady guvernérov, Argentínčan Holger Martinsen, zvolal schôdzku neodkladne vzhľadom na „naliehavosť prijatej žiadosti“, cituje AFP. Rusko vo svojom liste z pondelka požadovalo stretnutie s cieľom zvážiť „nedávne útoky a provokácie“ ukrajinských síl na Záporožie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bývalá jadrová elektráreň v ukrajinskom Černobyli.
  2. Boje na Ukrajine neutíchajú
  3. Záporožská atómová elektráreň (ZAES) je po ruskom útoku bez dodávok elektrickej energie a je pripojená na dieselové generátory.

Ukrajina, ktorá akékoľvek útoky zo svojej strany poprela, vyzvala na diskusiu o vývoji na území, ktoré má pod kontrolou a nárokuje si ich, a o „bezpečnostných“ dôsledkoch. Rusko obviňuje Kyjev z dronových útokov, ku ktorým malo dôjsť v pondelok a v utorok. Ukrajina zas obvinila Rusko, že tieto útoky zinscenovalo, aby mohlo šíriť nepravdivé informácie o svojom vojnovom nepriateľovi, spresňuje AFP.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vážna situácia okolo jadrovej elektrárne v Záporoží sa bude mimoriadne riešiť

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: