eReport.sk
Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neodbytne pýta od Západu ďalšie a ďalšie zbrane. Foto: tasr/ap

Zelenskyj nechce v krajine mier, preto od Západu neodbytne pýta ďalšie zbrane


Vojna na Ukrajine trvá už viac ako dva roky a za ten čas zomreli nielen tisíce vojakov na oboch stranách, ale aj stovky nevinných civilistov, vrátane žien a detí. Ak by niekto čakal, že niektorá zo strán sa pokúsi začať rokovať o mieri, mýli sa. Rusko si ide svoje rovnako ako Ukrajina, lenže jej prezident Volodymyr Zelenskyj radšej obetuje svojich ľudí miesto rokovania o mieri. Vidieť to aj z jeho krokov keď kritizuje Západ, že mu nedodáva dostatok zbraní.

Bez pomoci Západu Ukrajina prehrá

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa podľa TASR v utorok znova posťažoval na nedostatočnú vojenskú pomoc zo Západu v boji proti ruskej invázii. „Naši partneri majú určité zbrane, ktoré dnes potrebujeme, aby sme prežili. A ja jednoducho nechápem, prečo tie zbrane nedostaneme,“ povedal Zelenskyj, ktorý bol v utorok v Charkove na východe Ukrajiny, v interview pre nemecký denník Bild a ďalšie médiá spoločnosti Axel Springer. Aj nedávno opakovane vyzval na viac systémov protivzdušnej obrany a viac munície, dodala tlačová agentúra DPA.

Naši partneri majú určité zbrane, ktoré dnes potrebujeme, aby sme prežili. A ja jednoducho nechápem, prečo tie zbrane nedostaneme.

Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny

Zelenskyj navštívil Charkovskú oblasť, ktorú zasiahli ruské útoky, aby si pozrel škody na energetickej infraštruktúre a overil si problémy s dodávkami elektriny. Podľa interview pre Welt, Politico, Business Insider a Onet tiež povedal, že stále dúfa v dodanie nemeckých riadených striel dlhého doletu Taurus. Ruský prezident Vladimir Putin vedie vojnu proti Ukrajine viac než dva roky. Zelenskyj dúfa, že Ukrajina dostane od USA miliardy dolárov na vojenskú pomoc. Rusko má výrazne väčšie zásoby zbraní a môže poslať na front bojovať viac ľudí. „Ale jednotný Západ má moderné zbraňové systémy,“ uviedol Zelenskyj, podľa ktorého Rusko nimi môže byť porazené a Ukrajina môže vyhrať.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Právo na všetko?
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.
  3. Prosí o vojenskú pomoc

Zelenskyj tiež údajne potvrdil, že Ukrajina plánuje novú protiofenzívu na oslobodenie svojich území okupovaných Ruskom. To si bude vyžadovať viac zbraní, predovšetkým z USA. Ukrajinský líder takisto očakáva, že Donald Trump, ktorý sa usiluje o znovuzvolenie za prezidenta, čoskoro navštívi Ukrajinu. Trump s pozvaním súhlasil. Dátum však nebol stanovený. Zelenskyj opakovane vyhlásil, že bez pomoci Západu Ukrajinu čaká porážka vo vojne. V interview tiež povedal, že chce zostať v krajine aj v prípade možného neúspechu. „Nemôžem opustiť svoju krajinu. Za žiadnych okolností,“ uviedol Zelenskyj.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj nechce v krajine mier, preto od Západu neodbytne pýta ďalšie zbrane

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: