eReport.sk
Josep Borrell
šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Foto: tasr

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell straší: K vojne okolo nás sa určite schyľuje. Konvenčná vojna vysokej intenzity v Európe už nie je fantáziou


NATO a už ani Európska únia neprestávajú strašiť útokom Ruska. A to napriek tomu, že jeho prezident Vladimir Putin niekoľkokrát verejne vyhlásil, že nehodlá napadnúť žiadnu krajinu z NATO. Svojimi vyjadreniami, ale aj niektorými krokmi, však takíto politici iba provokujú Rusko. A nielen to, oni ešte chcú, aby sme na zbrojenie dávali ešte viac peňazí, teda aby sme vytvorili akýsi „obranný euroval“.

Európsky obranný mechanizmus

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v utorok navrhol vytvorenie európskeho obranného fondu podľa vzoru Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS). Zdôvodnil to slovami, že vojna „sa črtá na obzore“ a EÚ musí byť na to pripravená, informuje spravodajca TASR. Borrell v rámci prejavu na bruselskom Fóre novej ekonomiky (NEF) uviedol, že Únia musí zvýšiť výdavky na obranu aj vzhľadom na možnosť, že exprezident USA a republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump sa vráti do Bieleho domu.

„K vojne okolo nás sa určite schyľuje. (…) Konvenčná vojna vysokej intenzity v Európe už nie je fantáziou,“ povedal Borrell, podľa ktorého nemožno poprieť rastúcu konkurenciu medzi veľmocami.

Členské krajiny EÚ síce vytvorili Európsku obrannú agentúru (EDA), ale neposkytli jej potrebné finančné zdroje.

Josep Borrell, šéf diplomacie EÚ

Borel zároveň spresnil, že konflikty vysokej intenzity medzi štátmi, militarizácia vzájomnej ekonomickej závislosti, kybernetické vojny a dezinformácie sú súčasťou našej reality. S odkazom na možnosť, že vojna „sa črtá na obzore“ sa vyslovil za vytvorenie nového medzivládneho finančného nástroja.

Nazval ho Európsky obranný mechanizmus a porovnal ho s mechanizmom, ktorý EÚ vytvorila počas finančnej krízy po roku 2008, aby podporila členské štáty najviac zasiahnuté touto krízou. Borrel zdôraznil, že členské krajiny EÚ síce vytvorili Európsku obrannú agentúru (EDA), ale neposkytli jej potrebné finančné zdroje.

NATO zostane nenahraditeľné

Komentáre šéfa diplomacie EÚ prichádzajú po varovaní náčelníkov vojenských štábov z viacerých krajín EÚ pred Ruskom, ktoré sa v nadchádzajúcom desaťročí môže pokúsiť podkopať význam NATO. Od invázie Ruska na Ukrajinu Európania zintenzívnili výrobné kapacity svojho obranného priemyslu, ale snahy o zvýšenie dodávok zbraní na Ukrajinu a prezbrojenie domácich síl sa presadzujú pomaly.

Najcitlivejšou otázkou je financovanie ďalších obranných investícií. Portál Euractiv pripomenul, že niektoré krajiny EÚ na čele s Estónskom žiadajú, aby sa toto financovanie zvýšilo vydávania spoločných obranných dlhopisov.

Nemôžeme sa v závislosti od toho, kto vládne vo Washingtone, spoliehať na americký dáždnik a americkú schopnosť chrániť nás. Musíme si vybudovať vlastnú kapacitu, vlastnú zodpovednosť.

Josep Borrell, šéf diplomacie EÚ

Ďalšie návrhy žiadajú previesť príjmy z výnosov zmrazených ruských aktív do Európskeho mierového nástroja alebo radikálnejšie uvoľnenie pravidiel, ktoré by cez spoločný rozpočet EÚ umožnili financovať zbrojenie. Lídri EÚ na summite v marci vyzvali Európsku investičnú banku, aby prispôsobila svoju politiku poskytovania úverov aj pre obranný priemysel. Podľa Euractivu väčšina týchto snáh sa považuje za nedostatočnú na vytvorenie potrebných finančných kapacít pre pokrytie očakávaných vyšších výdavkov na obranu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zelenskyj žiada ďalšie zbrane
  2. Zachránilo by ho náboženstvo?
  3. V ochrannej lehote

„Nemôžeme sa v závislosti od toho, kto vládne vo Washingtone, spoliehať na americký dáždnik a americkú schopnosť chrániť nás. Musíme si vybudovať vlastnú kapacitu, vlastnú zodpovednosť,“ oznámil Borrell. Zdôraznil, že NATO zostane „nenahraditeľné“, ale v rámci NATO si musí Európa vybudovať vlastný „európsky pilier“. Európska komisia v marci navrhla prvú stratégiu európskeho obranného priemyslu na posilnenie pripravenosti a bezpečnosti Európy, ktorej cieľom je mať k dispozícii obranné systémy a vojenské vybavenie v potrebnom množstve pre prípad potreby.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell straší: K vojne okolo nás sa určite schyľuje. Konvenčná vojna vysokej intenzity v Európe už nie je fantáziou

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: