tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračné foto. Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Estónska premiérka: Rusko môže pobaltské štáty odpojiť od elektrickej siete

Estónska premiérka Kaja Kallasová vo štvrtok upozornila obyvateľov Estónska pred možnými výpadkami elektriny v prípade, ak Rusko odpojí pobaltské štáty od spoločnej elektrickej siete. Zároveň oznámila cvičenie pripravenosti estónskej obrany. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

Varovala občanov

„Musíme byť pripravení aj na to, že Rusko môže odpojiť Estónsko, Lotyšsko a Litvu od elektrickej siete,“ povedala Kallasová v televíznom prejave. Dodala, že verejné orgány, spoločnosti aj všetci obyvatelia by sa na možné „dočasné“ výpadky elektriny mali pripraviť. Takmer 3000 záložníkov bolo vo štvrtok v Estónsku povolaných na každoročné manévre, ktoré budú trvať týždeň. Predsedníčka estónskej vlády však poznamenala, že Estónsko zatiaľ nikto neohrozuje.  

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava Juraj Blanár, Robert Fico, poslanci NR SR strany Smer-SD.
  2. Jozef Hojlenčík
  3. Sergej Lavrov, OSN, ruský minister
  4. Na ilustračnej snímke poslanci Národnej rady SR počas rokovania.
  5. V popredí za rečníckym pultom Robert Fico.
  6. Ruský prezident Vladimir Putin.
  7. benzínka čerpacia stanica pumpa vodič tankovanie

Kallasová zároveň vyzvala ruských občanov žijúcich v Estónsku, aby ignorovali akékoľvek predvolania do bojov na Ukrajine. „Nechoďte, lebo niet cesty späť,“ povedala. Estónsko, Litva a Lotyšsko sú aj 30 rokov po odtrhnutí od vtedajšieho Sovietskeho zväzu stále závislé od dodávok energií z Ruska, vysvetľuje Reuters. Projekt v hodnote 1,6 miliardy eur financovaný zo zdrojov EÚ má za cieľ odpojiť pobaltské štáty od spoločnej energetickej siete s Ruskom a Bieloruskom do roku 2025.

Litovská spoločnosť Litgrid, ktorá je v Litve prevádzkovateľom prenosovej sústavy, v júli uviedla, že Európska sieť prevádzkovateľov prenosových sústav (ENTSO-E) sa pripojí k rozvodným sieťam pobaltských štátov do 24 hodín v prípade, ak by tieto krajiny Rusko odpojilo, pripomína Reuters.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Estónska premiérka: Rusko môže pobaltské štáty odpojiť od elektrickej siete

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku