eReport.sk
Zblíženie nepriateľov
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: tasr/ap

Erdogan v OSN: Turecko zintenzívni snahu o ukončenie vojny na Ukrajine

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok prisľúbil, že Ankara zintenzívni diplomatické úsilie zamerané na dosiahnutie ukončenia Ruskom vedenej vojny na Ukrajine. Vyjadril sa tak v prejave počas rozpravy Valného zhromaždenia OSN. TASR o tom informuje podľa správ agentúry AFP a denníka The Guardian.

„Snažili sme sa udržať našich ruských aj ukrajinských priateľov pri (rokovacom) stole tézou, že vojna nebude mať víťazov. A mier nebude mať porazených,“ povedal Erdogan. „Zintenzívnime naše úsilie o ukončenie vojny prostredníctvom diplomacie a dialógu založenom na nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny,“ dodal.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Predseda Európskej rady Charles Michel.

Erdogan kritizuje Bezpečnostnú radu

Erdogan vo svojom prejave kritizoval Bezpečnostnú radu OSN, ktorá podľa jeho slov prestala byť garantom svetovej bezpečnosti a namiesto toho sa stala „bojiskom politických stratégií“ jej piatich stálych členov. „Svet je väčší ako päť (krajín),“ povedal.

Turecký prezident ďalej upozornil aj na to, že po kolapse tzv. čiernomorskej obilnej dohody „čelí svet novej kríze“. Ankara má však podľa jeho slov plán, v súlade s ktorým získajú ďalší milión ton obilia tie krajiny, ktoré ho veľmi potrebujú.

Erdogan komentoval Náhorný Karabach

Erdogan na pôde OSN stručne komentoval aj situáciu v spornom Náhornom Karabachu, kde Azerbajdžan spustil v utorok vojenskú operáciu s deklarovaným cieľom „obnovenia ústavného poriadku“. Turecký prezident v tejto súvislosti povedal, že Ankara od začiatku podporovala rokovania medzi Azerbajdžanom a Arménskom.

Erdogan vyjadril vieru v to, že obe krajiny dospejú čo najrýchlejšie k mierovej dohode. Zároveň však zdôraznil pozíciu Ankary výrokom: „Náhorný Karabach je územím Azerbajdžanu. Akýkoľvek iný štatút nebude nikdy akceptovaný.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Erdogan v OSN: Turecko zintenzívni snahu o ukončenie vojny na Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php