eReport.sk
Na snímke zničená škola v meste Stepanakert po ostreľovaní azerbajdžanským delostrelectvom. Foto: tasr/ap

Azerbajdžan vyzval separatistov v Náhornom Karabachu na kapituláciu

Azerbajdžan v utorok vyzval Arménskom podporovaných separatistov v odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach, aby zložili zbrane a vzdali sa. Za miesto konania rozhovorov, ktoré by sa mohli konať za takýchto podmienok, navrhlo Baku azerbajdžanské mesto Jevlach, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

„Aby sa zastavili protiteroristické opatrenia, nezákonné arménske ozbrojené sily musia vztýčiť bielu vlajku, odovzdať všetky zbrane a nezákonný režim sa musí rozpustiť. V opačnom prípade budú protiteroristické opatrenia pokračovať až do konca,“ uviedol azerbajdžanský prezidentský úrad.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda Európskej rady Charles Michel.

Arménsko vyzvalo na začatie rokovaní

Arménskom podporovaní separatisti predtým vyzvali Azerbajdžan, aby ukončil nepriateľské akcie a začal rokovať. Azerbajdžan uviedol, že po spustení vojenskej operácie v Náhornom Karabachu bude chrániť tamojších etnických Arménov. Zároveň však vyzvalo separatistické jednotky, aby sa z regiónu stiahli.

Azerbajdžan medzičasom informoval aj o prvom úmrtí civilistu v dôsledku vojenskej operácie, ktorú Baku spustilo v utorok v Náhornom Karabachu. Arménski separatisti uviedli, že v dôsledku zásahu zo strany Baku zahynuli najmenej dvaja civilisti vrátane jedného dieťaťa a zranenia utrpeli viac než dve desiatky ďalších.

Deklarovaným cieľom operácie je „obnovenie ústavného poriadku“. Baku predtým obvinilo Arménsko a Karabach zo zosnovania teroristických útokov. Arméni, ktorí v tomto odštiepeneckom regióne Azerbajdžanu žijú, obviňujú Baku z etnických čistiek a početných zločinov voči civilistom. Azerbajdžan podľa AFP v utorok zároveň bez uvedenia podrobností oznámil, že na svojom území dočasne zablokoval prístup k platforme TikTok.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Azerbajdžan vyzval separatistov v Náhornom Karabachu na kapituláciu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php