Dzurinda a Matovič ako spasitelia? Bol proti slovenskej samostatnosti a v politike sa presadil predovšetkým ako podporovateľ takmer všetkých pravicových vlád, ktoré nakoniec zlyhali podobne, ako tá dnešná. Vyznačuje sa tvrdou kritikou vlád premiérov Vladimíra Mečiara (vtedy HZDS) a Roberta Fica (Smer-SD). Tie primárne kritizuje aj dnes a to aj napriek takmer trojročnej skúsenosti s vládnutím nominantov OĽANO Igora Matoviča a Eduarda Hegera.
Mohlo by vás zaujímať
Príbeh samostatnej Slovenskej republiky na prelome rokov 2022 a 2023 považuje bývalý politik František Mikloško za úspešný. Upozorňuje však, že v krajine v súčasnosti prevláda pragmatizmus, v ktorom sa len ťažko hľadajú akési duchovné ideály, ktoré on minimálne navonok v politike v minulosti prezentoval.
Sen sa mu v podstate splnil – nevládne Mečiar, ani Fico. Aj napriek tomu však tvrdí, že do politiky sa dnes dostávajú nekompetentní ľudia a spoločnosť trpí absenciou osobností. „Osobne som sa staval proti rozdeleniu. Boli sme priatelia, ktorí vyšli z disentu. Nemohol som tú minulosť hodiť cez palubu a ísť proti priateľom. Rozchod nie je politicky ani ľudsky príjemný,“ povedal pre TASR Mikloško.
Bol správny čas?
Aj keď existovali ľudia ako Mikloško, ktorí na začiatku 90. rokov uprednostňovali pokračovanie Československa, historický vývoj bol napokon iní. Prevládol totižto názor, že pre slovenskú časť štátu nadišiel čas osamostatniť sa. Takmer každému je jasné, že debaty medzi zástancami jednotlivých názorov museli byť živé, občas drsné, no hlavne veľmi intenzívne.
„Augustín Marián Húska mi raz povedal, že teraz je moment, keď veľmoci uznávajú vznik nových štátov. Ak to neurobíme teraz, bude to hrozne ťažké niekedy urobiť. Čiže ten okamih bol správny. Ja som z osobných dôvodov nebol zaň, ale republika vznikla a je to v poriadku,“ spomína Mikloško.
Otvorene kritizuje len Mečiara a Fica
Ideálnu vládu by sme hocikde na svete hľadali len ťažko. Je však otázne, prečo si Mikloško aj po toľkých rokoch politických skúseností za dva hlavné terče svojej kritiky vyberá len Mečiara a Fica.
Slovensko si medzitým prešlo napríklad kontroverznými vláda Mikuláša Dzurindu, Ivety Radičovej, či v neposlednom rade Igora Matoviča a Eduarda Hegera, ktoré sa podľa prieskumov stali najneobľúbenejšími vládami samostatnej slovenskej histórie.
Dzurinda a Matovič ako spasitelia?
„V roku 1998 to bolo o bytí a nebytí Slovenska,“ pripomenul koniec vlády Vladimíra Mečiara a nástup kabinetu Mikuláša Dzurinda. „To bolo vydýchnutie. Aj po odchode Smeru to bolo vydýchnutie, že sme to prežili,“ skonštatoval pre TASR.
Slovenský národ sa podľa neho ani za niekoľko desaťročí nenaučil vládnuť. „Je to mentalita národa, ktorý sa nenaučil vládnuť a je skôr poddanský. Poddaný chce nejako prežiť, myslí len na seba, na svoju rodinu,“ vysvetlil.
Vidí priestor na záchranu
Naše dejiny boli v mnohom komplikované a je celkom možné, že z hľadiska celkovej histórie momentálne Slovensko prežíva jedno z tých ťažších období. Mikloško však vidí svetlo na konci tunela.
„Verím, že snaha zachrániť sa nám zostane, len ju treba kultivovať a to je dlhý proces,“ podotkol. Politikom vyčíta, že nemajú trpezlivosť niečo dlhodobo budovať. „Každý chce okamžité víťazstvo a čo bude potom, to nikoho nezaujíma. Otázka je, či sa tu nájdu politici, štátnici, ktorí budú dlhodobo budovať,“ uzavrel pre TASR.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
F. Mikloška „nekompetentný“ Matovič vyrušuje menej ako Fico: Po Smere sme si vydýchli, že sme prežili!