eReport.sk
Martin Fecko, foto: tasr

Dvojica, ktorá chcela podplatiť štátneho tajomníka už pozná svoj trest

Právnik Peter Chrašč a manažér Miroslav Sedlák, ktorí sa snažili uplatiť štátneho tajomníka rezortu pôdohospodárstva Martina Fecka, dostali trojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou päť rokov. Obchodná spoločnosť Lomtec.com musí zaplatiť 40 000 eur, zároveň dostala ročný trest zákazu účasti na verejných obstarávaniach. Vo štvrtok o tom rozhodol Špecializovaný trestný súd, ktorý v ich prípade schválil dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Rozsudok je právoplatný.

Odsúdený právnik Chrašč musí zaplatiť aj peňažný trest vo výške 10 000 eur, Sedlák 5 000 eur. V prípade, že by ho nezaplatili, súd im uložil náhradný šesťmesačný trest. Zároveň im bol nariadený probačný dohľad. „Trest zodpovedá výmere, ktorá je zo zákona prípustná,“ uviedla samosudkyňa. Súd skonštatoval, že u odsúdených fyzických osôb sú poľahčujúce okolnosti. A to bezúhonnosť, keďže nemali doteraz záznam v registri trestov, tiež skutočnosť, že sa ku skutkom priznali a oľutovali ich.

Spolupracoval s políciou

ŠTS ich odsúdil za spoločný skutok podplácania, Chrašča aj za pokračovací prečin podplácania, v prípade pokusu obsadiť korupčným spôsobom pozíciu generálnej riaditeľky sekcie potravinárstva a obchodu. Polícia ich zadržala minulý rok 16. septembra v rámci akcie Contract. Následne dva dni nato ich ŠTS zobral do väzby. Chrašč a Sedlák sa snažili podplatiť Fecka, ktorý s políciou spolupracoval.

„Súd nemá žiadne výhrady a nemá dôvod rozporovať závery, ku ktorým dospel prokurátor, keď protiprávne konanie obžalovaných kvalifikoval ako korupčnú trestnú činnosť,“ zdôraznila sudkyňa Pamela Záleská v súvislosti s vinou odsúdených. Odkázala im, že podmienečným trestom nič nevyhrali, ale päť rokov bude nad nimi „visieť Damoklov meč, lebo bude striktne sledované dodržiavanie právnych predpisov a právneho poriadku platného na území SR“.

„Ja sa nazdávam, že každá dohoda o vine a treste, v tomto prípade to nie je výnimkou, je určitým prienikom medzi predstavami obhajoby a obžaloby. Za svojho klienta môžem vysloviť spokojnosť aj pre to, že došlo k modifikácii právnej kvalifikácie skutku, pre ktorý bol stíhaný,“ uviedol Chraščov obhajca Sergej Romža.

Legalizácia príjmov z trestnej činnosti

Obžaloba bola podaná aj na zločin legalizácie príjmov z trestnej činnosti. „Už v čase podávania obžaloby som si bol vedomý toho, že dôkazná situácia, pokiaľ ide o tento skutok, je o dosť slabšia ako vo vzťahu ku korupčnému trestnému činu. Po výsluchoch obžalovaných, ktoré boli realizované minulý týždeň, bolo jasné, že nie je možné, aby prokurátor ďalej udržal túto právnu kvalifikáciu,“ podotkol prokurátor ÚŠP Peter Jenčík. Dodal, že by bolo kontraproduktívne, keby napriek tomu trval na tomto trestnom čine.

Zároveň vyjadril v plnom rozsahu spokojnosť s rozhodnutím súdu, ktorý schválil dohodu o vine a treste. „Chcem zdôrazniť, že podmienečné tresty odňatia slobody sú maximálne možné, ako vôbec zákon umožňuje uložiť. Zároveň aj skúšobná doba vo výmere piatich rokov, ktorú súd uložil, je na hornej hranici možnej trestnej sadzby,“ zdôraznil.

Polícia ich zadržala minulý rok 16. septembra v rámci akcie Contract. Následne dva dni nato ich ŠTS zobral do väzby. Chrašč a Sedlák sa snažili podplatiť Fecka, ktorý s políciou spolupracoval.

K odovzdaniu úplatku napokon neprišlo. Mal byť za podpísanie zmluvy o štátnej zákazke s firmou Lomtec.com v súvislosti s vytvorením a zavádzaním informačného systému. Feckovi mali najskôr sľúbiť päť percent z hodnoty projektu, neskôr úplatok v hodnote 60 000 eur v hotovosti.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport