Generálny prokurátor Maroš Žilinka čelí v súčasnosti ďalšiemu pokusu o oklieštenie jeho právomocí, súvisiacich s pre mnohých sporných paragrafom 363. Je všeobecne známe, že vládnej koalícii na čele s premiérom Eduardom Hegerom a ministrom financií Igorom Matovičom (obaja OĽANO) prekáža, že Žilinka využíva tento paragraf. Z dôvodu nezákonnosti procesu už stihol šéf prokurátorov zastaviť rôzne mediálne známe trestné konania, ktoré parlamentná opozícia považuje za spolitizované.
Tentoraz nezaradený poslanec Tomáš Valášek (PS) konkrétne chce, aby paragraf 363 nebolo možné použiť pre zrušenie uznesenia o vznesení obvinenia. V spoločnosti však koluje otázka, či je motivácia predkladateľa zmeny Valáška právna, alebo čisto politická. Legitímne sú totiž v tejto súvislosti pochybnosti, či ním predložená úprava neslúži práve na zabránenie použitia paragrafu v prípadoch opozičných politikov Roberta Fica a Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD).
Valášek sa naviac právnym otázkam venuje minimálne a aj keď už dnes je nezaradeným poslancom, jeho spolupráca s vládou je pri pohľade na rôzne hlasovania parlamentu je veľavravná.
Robert Kaliňák a predseda strany Smer – SD Robert Fico na archívnej snímke. – Foto: tasr
O oklieštenie právomocí generálneho prokurátora sa v parlamente snažil už poslanec Alojz Baránik (SaS). Z dlhodobého hľadiska ide o ďalšiu konfliktnú tému, keďže pre koaličnú stranu Sme rodina predstavuje akékoľvek okliešťovanie právomocí generálneho prokurátora takzvanú červenú čiaru. S úpravami nesúhlasí ani samotný Žilinka: „Neostalo by mi iné, len konštatovať porušenie zákona s dôvetkom, že vzniknutú nezákonnosť nemôžem reparovať,“ reagoval so zdvihnutým prstom Žilinka upozorňujúc na to, že by mu po takejto úprave neostala žiadna právomoc na nápravu nezákonnosti v trestnom konaní.
Drgonec: Predkladaný návrh môže súvisieť s politikmi
Exkluzívne stanovisko k téme sa redakcii eReportu rozhodol poskytnúť bývalý ústavný sudca a uznávaný ústavný právnik Ján Drgonec. Ten potvrdzuje, že predkladaný návrh môže mať súvis práve s opozičnými politikmi a so snahami o zotrvanie ich obvinenia.
„Ťažko uveriť, že predkladateľ návrhu tak dôverne poznal plán policajných vyšetrovateľov vzniesť obvinenie Róbertovi Ficovi, aby včas, pri začatí trestného konania, pripravil návrh na ´zvýhodnenie´ zákona. Ťažko tiež uveriť, že došlo k šťastnej náhode, ktorou sa generálny prokurátor zbavuje vplyvu na budúci procesný postup v trestnom stíhaní R. Fica v dohľadnej budúcnosti. Každopádne, príčinnú súvislosťou medzi prepukávajúcim trestným konaním a úpravou zákonného ustanovenia dôležitého aj pre toto trestné konanie nemôže prehliadať azda ani hospodársky podpredseda vlády Richard Sulík,“ uviedol pre Ereport Drgonec.
Nastražená pasca na Fica a Kaliňáka?
Drgonec, aj keď nechce zatiaľ vynášať jasné súdy, hovorí aj o „nastražujúcej pasci“ na Fica. Vzhľadom na vyjadrenia vládnych politikov je pri tom zrejmé, že by opozičného politika radi videli v putách a vo väzbe. Otázne však je, či sú takéto vyjadrenia vhodné a či sa pre ne naozaj nie je dôvod obávať o úprimnosť takýchto parlamentných snáh voči Žilinkovi.
„Vo veci trestného konania proti R. Ficovi nie je dosiaľ vznesené obvinenie. Najbližšie musia nasledovať ´tančeky´ podľa ústavy o zbavení R. Fica parlamentnej imunity v orgánoch národnej rady a o vydaní na trestné stíhanie súdom. To zaberie nejaké týždne. Ak bude súd dôsledný alebo aspoň predstierane dôsledný, tiež spotrebuje týždne, až mesiace na spoznanie skutkového stavu a jeho dokázanie, aby Fica mohol „šupnúť do väzby“. To ďalej odďaľuje rozhodovanie o vydaní uznesenia o vznesení obvinenia a jeho ochranu vylúčením generálneho prokurátora z kauzy Fico. Indíciou, či ide o účelovú zmenu zákona „nastražujúcu pascu“ na R. Fica šťastnou zhodou náhod alebo o dômyselný krok na Policajnom zbore Slovenskej republiky, alebo na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky alebo na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky, naznačí až chod udalostí v nasledujúcom období od mája, cez jún, júl až august,“ naznačil možný sled udalostí ústavný právnik.
Počkajú si na oklieštenie právomocí?
Otázkou je, že čo spravia orgány činné v trestnom konaní s plánovaným Ficovým obvinením. Ak by k obvineniu prišlo až po odobratí právomocí generálnemu prokurátorovi, mohlo by to byť považované za až príliš politický a okatý krok.
„Ak Ficovi vznesú obvinenie podľa súčasnej (tzv. platnej) právnej úpravy, pôjde asi o náhodnú zhodu. Ak sa procesné postavenie R. Fica vyrieši tak, že mu uznesenie vznesú až v septembri 2022 alebo neskôr, teda po strate právomoci generálneho prokurátora zasiahnuť na ochranu spravodlivosti, uveriť v náhodu zmeny zákona bude veľmi náročné,“ uzavrel Drgonec.
Progresívny Valášek prišiel s vlastným návrhom
Valášek chce prostredníctvom novely Trestného poriadku „zmenšiť priestor na svojvoľné alebo nedôvodné intervencie generálneho prokurátora SR do vyšetrovania trestnej činnosti a umožniť súdny prieskum jeho rozhodnutí vydaných na základe paragrafu 363 Trestného poriadku“.
Mohlo by vás zaujímať:
Zdroj: Miriam Šrámová
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Drgonec EXKLUZÍVNE k ďalšiemu pokusu eliminovať § 363! Súvisí to s Ficom a Kaliňákom?