eReport.sk

DRAMATICKÁ SITUÁCIA Ruské a čínske stíhačky narušili vzdušný priestor Južnej Kórey!

Niekoľko ruských a čínskych stíhačiek v utorok vletelo do juhokórejskej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ). Informovala o tom tamojšia armáda, ktorá zároveň vyzvala svoje vzdušné sily, aby na túto situáciu adekvátne zareagovali.

Dramatická situácia

Štyri ruské a rovnaký počet čínskych bojových lietadiel vstúpili do zóny ADIZ blízko južnej a východnej časti juhokórejského pobrežia. Armáda dodala, že sa jej podarilo „stíhačky identifikovať ešte predtým, než zónu ADIZ narušili“. Lietadlá však do samotného vzdušného priestoru Južnej Kórey neprenikli.

Narušenie vzdušného priestoru

Incident sa odohral krátko po tom, čo sa ministri obrany Južnej Kórey, Japonska a Spojených štátov dohodli na výmene aktuálnych údajov o odpaľovaní severokórejských rakiet, pripomína AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Cenzurovať je demokratické
  2. intenzívna podpora Ukrajiny
  3. Zločiny Ruska na Ukrajine
  4. Hlas kritizuje vládu

Juhokórejskú zónu ADIZ neuznávajú Rusko ani Čína a v posledných rokoch do nej opakovane vysielajú svoje vojenské lietadlá. Podľa ich tvrdení ide o medzinárodný vzdušný priestor, v ktorej môžu bez obmedzení operovať všetky krajiny.

Zóny ADIZ

Rozsah zón ADIZ, v ktorých môžu jednotlivé krajiny požadovať identifikáciu cudzích lietadiel, neupravuje medzinárodné právo a preto sa v rôznych oblastiach sveta stáva predmetom sporov. Ide o oveľa väčšiu oblasť, než zaberá vzdušný priestor tej-ktorej krajiny, uvádza agentúra AFP.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

DRAMATICKÁ SITUÁCIA Ruské a čínske stíhačky narušili vzdušný priestor Južnej Kórey!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php