eReport.sk
Foto: shutterstock

Dôvera v médií klesá: Slovensko si pohoršilo v rebríčku slobody tlače o dve miesta

Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc v utorok vo svojom výročnom rebríčku slobody tlače varovala, že žurnalistika je úplne alebo čiastočne blokovaná v takmer troch štvrtinách zo 180 krajín, ktoré tento index pokrýva. Informovala o tom agentúra AFP.

Slovenskej republike patrí v aktuálnom vydaní indexu slobody tlače 35. miesto, čo je pokles o dve miesta oproti vlaňajšku. Slovenskej republike patrí v aktuálnom vydaní indexu slobody tlače 35. miesto, čo je pokles o dve miesta oproti vlaňajšku. RSF si všimli najmä proces s obžalovanými z vraždy novinára Jána Kuciaka a oslobodenie podnikateľa Mariana K. spod obžaloby. Rozhodnutie nie je právoplatné, v kauze bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR.

Potláčanie slobody tlače

Podľa tohtoročného globálneho indexu novinárskej profesii „úplne alebo vážne bránilo” 73 krajín, zatiaľ čo v 59 ďalších štátoch bola „obmedzovaná”. Reportéri bez hraníc upozornili, že mnoho vlád koronavírusovú pandémiu využilo na zhoršenie potlačenia slobody tlače.

Na čele rebríčka je Nórsko, nasleduje Fínsko, Švédsko a Dánsko a Kostarika. Na opačnom konci sa umiestnili Eritrea, Severná Kórea, Turkménsko, Čína a Džibutsko. Najpriaznivejším kontinentom pre novinárov je aj naďalej Európa, hoci aj tu si RSF všimli nárast násilia voči novinárom.

Klesajúca dôvera v médiá

Novinárska organizácia RSF poukázala na klesajúcu dôveru v médiá, podnecovanú politickou polarizáciou a dezinformáciami na internete. „Žurnalistika je najlepšou vakcínou proti dezinformáciám,” povedal generálny tajomník RSF Christophe Deloire. „Bohužiaľ, jej produkciu a distribúciu príliš často blokujú politické, ekonomické, technologické a niekedy dokonca i kultúrne faktory,” dodal.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport