tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
nukleárny výbuch, jadrová zbraň, hríb
Ilustračná snímka. Foto: wikimedia.org

Dôsledky jadrovej vojny medzi USA a Ruskom? 75 % ľudstva by skonalo od hladu!

Podľa novej štúdie by v prípade totálnej jadrovej vojny medzi USA a Ruskom zomrelo od hladu viac ako päť miliárd ľudí.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Počasie, búrka, blesky
  2. Katarína Cséfalvayová
  3. Dmitrij Medvedev na snímke z videa.
  4. Počasie, búrka, blesky
  5. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová
  6. Ruský minister obrany Sergej Šojgu.
  7. Ruský minister obrany Sergej Šojgu.

Klimatológovia z Rutgersovej univerzity (USA) v recenzovanej štúdii uverejnenej v súvislosti s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine zistili, že dôsledky takéhoto konfliktu by boli katastrofálne pre produkciu potravín.

V prípade najväčšieho scenára – pri totálnom jadrovom konflikte – sa celosvetová priemerná produkcia kalórií znížila približne o 90 percent v období troch až štyroch rokov po skončení bojov, tvrdia vedci.

„Tieto údaje nám hovoria jedno: musíme zabrániť tomu, aby k jadrovej vojne vôbec došlo,“ uviedol jeden z autorov danej štúdie, profesor Alan Roebuck. Podľa generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa toto varovanie prichádza v čase, keď „ľudstvo delí od jadrového vyhladenia už len jedno nedorozumenie, jeden nesprávny odhad“.

Odborníci uvažovali o šiestich scenároch

V predmetnej novej štúdii uverejnenej vo vedeckom časopise Nature Food sa vypočítalo, koľko sadzí blokujúcich slnko by sa dostalo do atmosféry dôsledkom ohňovej búrky spôsobenej výbuchom jadrových zbraní.

Obrovský pokles úrody by spôsobil, že do dvoch rokov by miliardy ľudí – 75 percent svetovej populácie – zomreli od hladu, informovala v pondelok spravodajská stanica Sky News.

Odborníci uvažovali o šiestich scenároch zahŕňajúcich jadrové arzenály rôznych veľkostí, z ktorých päť vychádzalo z menších konfliktov medzi Indiou a Pakistanom a jeden z vojny medzi Spojenými štátmi a Ruskom.

Aj ten najmenší scenár spôsobil hladomor, pričom celosvetová priemerná kalorická produkcia sa do piatich rokov od konfliktu znížila o sedem percent. V prípade najväčšieho scenára – pri totálnom jadrovom konflikte – sa celosvetová priemerná produkcia kalórií znížila približne o 90 percent v období troch až štyroch rokov po skončení bojov, tvrdia vedci.

Využili „najmodernejšie modely klímy, plodín a rybolovu“

Obrovský pokles úrody by spôsobil, že do dvoch rokov by miliardy ľudí – 75 percent svetovej populácie – zomreli od hladu, informovala v pondelok spravodajská stanica Sky News.

Štúdia využíva „najmodernejšie modely klímy, plodín a rybolovu“ na „výpočet toho, ako by sa mohla zmeniť dostupnosť potravín vo svete v prípade rôznych scenárov jadrovej vojny“, uvádza výskumný tím.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dôsledky jadrovej vojny medzi USA a Ruskom? 75 % ľudstva by skonalo od hladu!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku