tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Kim Čong-un, foto: tasr/ap

Vzdá sa Kim Čong-un jadrových zbraní? Južná Kórea ponúka krajine pomoc, avšak s jasnou podmienkou!

 Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v pondelok vyhlásil, že ponúkne Severnej Kórei rozsiahly balík pomoci výmenou za jej denuklearizáciu.

Vzdá sa vodca Severnej Kórei jadrových zbraní?

Tento Junov návrh prišiel po tom, ako severokórejský vodca Kim Čong-un koncom júla vyhlásil, že v prípadnom konflikte so Spojenými štátmi a s Južnou Kóreou je pripravený použiť i jadrové zbrane. Obvinil pritom obe krajiny, že svojou nepriateľskou politikou, démonizáciou Severnej Kórey a spoločnými vojenskými cvičeniami dostávajú Kórejský polostrov na pokraj vojny.

Jun však v pondelok označil denuklearizáciu za „nevyhnutnú“ pre trvalý mier na polostrove a podrobne popísal rozsiahly plán pomoci, ktorý bude zahŕňať dodávky potravín a energií, ako aj pomoc pri modernizácii infraštruktúry, ako sú prístavy, letiská a nemocnice.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke nosná raketa Falcon 9 s kozmickou loďou Crew Dragon spoločnosti SpaceX odštartovala zo štartovacieho komplexu v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride v piatok 8. apríla 2022.
  2. Severokórejský vodca Kim Čong-un počas plenárneho zasadnutia ústredného výboru Kórejskej robotníckej strany v Pchjongjangu 17. júna 2021.
  3. nukleárny výbuch, jadrová zbraň, hríb

V prejave pri príležitosti výročia oslobodenia od japonskej koloniálnej nadvlády z roku 1945 Jun povedal, že ak Sever prestane rozvíjať svoj jadrový program a začne proces denuklearizácie, realizáciou jeho iniciatívnehoy návrhu sa postupne výrazne zlepší ekonomika Severnej Kórey i život jej obyvateľov.

Analytici sú skeptickí

Politickí analytici tvrdia, že šanca na prijatie takejto ponuky – prvýkrát prednesenej počas Junovho inauguračného prejavu – je mizivá, keďže Sever, ktorý investuje obrovskú časť svojho HDP do zbrojných programov, dal už dávno najavo, že takýto obchod neurobí

Severná Kórea tento rok uskutočnila rekordný počet skúšok zbraní vrátane vystrelenia medzikontinentálnej balistickej rakety, ku ktorému došlo prvýkrát od roku 2017. Washington a juhokórejskí predstavitelia opakovane upozorňujú, že Sever sa pripravuje na uskutočnenie svojho už siedmeho jadrového testu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vzdá sa Kim Čong-un jadrových zbraní? Južná Kórea ponúka krajine pomoc, avšak s jasnou podmienkou!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku