eReport.sk
Stíhačka F-16 tureckých ozbrojených síl, archívna snímka.
Stíhačka F-16 tureckých ozbrojených síl, archívna snímka. Foto: aviacionline.com

Erdogan chce ďalšie F-16 od Bidena. Ten súhlasil. Odblokuje Turecko vstup Švédska do NATO?

Dôjde k posunu? Americký prezident Joe Biden a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan v pondelok telefonicky hovorili o tureckom nákupe stíhačiek F-16. Biden zároveň Erdoganovi povedal, že Washington chce, aby Ankara prestala blokovať vstup Švédska do NATO, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

„Hovoril som s Erdoganom. Zagratuloval som mu (k víťazstvu vo voľbách). Stále chce pracovať na niečom na F-16-tkách. Povedal som mu, že my chceme dohodu so Švédskom, tak ju spravme. Budeme jeden s druhým v kontakte,“ uviedol Biden pre reportérov pri odchode z Bieleho domu do štátu Delaware.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zblíženie nepriateľov
  2. Dostanú od Erdogana napokon zelenú?
  3. Zblíženie nepriateľov
  4. Citlivo to vníma?

Na otázku, či očakáva od Erdogana nejaký krok v súvislosti so žiadosťou Švédska o vstup do NATO, Biden uviedol: „Hovoril som mu o tom. Budeme o tom viac hovoriť budúci týždeň.

Požiadali o vstup do NATO

Švédsko a susedné Fínsko sa vlani odklonili od svojej dlhoročnej politiky vojenskej neangažovanosti, keď v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO. Ich žiadosti musia schváliť všetky členské krajiny a zatiaľ čo Fínsko už do aliancie už vstúpilo, žiadosť Švédska ešte neschválili Turecko a Maďarsko.

Kancelária tureckého prezidenta vo vyhlásení o telefonáte prezidentov uviedla, že lídri sa dohodli na prehĺbení spolupráce vo všetkých smeroch bilaterálnych vzťahov, ktoré sa vo svetle regionálnych a globálnych výziev stali dôležitejšie.

Obchod uviazol na námietkach Kongresu

Turecko chce od USA kúpiť stíhačky F-16 a takmer 80 modernizačných súprav v hodnote 20 miliárd dolárov. Obchod však uviazol na námietkach amerického Kongresu. Týkajú sa odmietania Ankary schváliť rozšírenie Severoatlantickej aliancie, ale aj dodržiavania ľudských práv či tureckej politiky v súvislosti so Sýriou.

Bidenova administratíva opakovane uviedla, že predaj podporuje. Zároveň však viackrát odmietla, že predaj je podmienený schválením žiadosti Švédska o vstup do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v januári uviedol, že americká strana dala jasne najavo, že schválenie švédskej žiadosti by Kongres vnímal pozitívne.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Erdogan chce ďalšie F-16 od Bidena. Ten súhlasil. Odblokuje Turecko vstup Švédska do NATO?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php