eReport.sk
Erdogan stojí za Palestínou
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: tasr/ap

Prezidentské voľby v Turecku: Zaútočili na volebných pozorovateľov

V Turecku sa o 17. 00. hod. miestneho času (16. hod. SELČ) zatvorili volebné miestnosti. Turci si vyberali prezidenta. Predbežné výsledky jedných z najdôležitejších volieb v 100-ročnej histórii Turecka ako postosmanského štátu sa očakávajú neskôr vo večerných hodinách. Voľby však sprevádzali útoky na volebných pozorovateľov.

K incidentom došlo v Istanbule a tiež na juhovýchode krajiny, uviedli tamojší politici, ktorých citovali miestne médiá. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Eduard Chmelár
  2. Monika Beňová Ukrajina

Niekoľko incidentov

Ali Šeker, poslanec najväčšej opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP), pre stanicu Halk TV povedal, že on a ďalší opozičný volebný predstaviteľ sa stali terčom útoku skupiny osôb. Napadli ich po tom, čo nahlásili nezrovnalosti pri hlasovaní. K napadnutiu došlo v dedine v provincii Šanliurfa v juhovýchodnej časti Turecka.

Predseda frakcie CHP Özgür Özel na Twitteri informoval, že zbili volebných pozorovateľov a rozbili im telefóny. Kritizoval zároveň nedostatočnú prítomnosť bezpečnostných síl a vyzval úrady, aby zaistili bezpečnosť priebehu volieb.

Podľa médií sa viacero podobných incidentov odohralo aj v Istanbule. Vo štvrti Bagcilar nevpustili do volebných miestností právnikov a údajne tam došlo k potýčkam. Tieto informácie však nebolo možné nezávisle overiť. Stanica Halk TV hlásila i napadnutie pozorovateľov z radov opozície v istanbulských štvrtiach Gaziosmanpaša a Ümraniye.

Erdogan či Kiličdaroglu?

V nedeľnom druhom kole prezidentských volieb rozhodovalo zhruba 61 miliónov oprávnených voličov o tom, či sa hlavou štátu stane súčasný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan alebo kandidát spojenej opozície Kemal Kiličdaroglu.

V prvom kole, ktoré sa konalo 14. mája, ani jeden z kandidátov nedosiahol potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov. Za Erdogana hlasovalo 49,5 percenta voličov, Kiličdaroglu získal takmer 45 percent hlasov.

Zdroj: tasr

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezidentské voľby v Turecku: Zaútočili na volebných pozorovateľov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php