eReport.sk
Zblíženie nepriateľov
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: tasr/ap

Koniec nepriateľstva? Znovuzvolený Erdogan začína novú éru, obnovuje vzťahy s Egyptom

Zblíženie nepriateľov. Turecko a Egypt sa po rokoch napätia dohodli na opätovnom nadviazaní diplomatických vzťahov – bezprostredne po víťazstve Recepa Tayyipa Erdogana v druhom, rozhodujúcom kole tureckých prezidentských volieb, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Obe krajiny si chcú navzájom vymenovať aj veľvyslancov, potvrdil v pondelok večer úrad egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Erdoganovi vysoký náskok nestačí
  2. Dostanú od Erdogana napokon zelenú?
  3. Zblíženie nepriateľov
  4. Citlivo to vníma?

Podľa vyhlásenia sa na tom Sísí dohodol so samotným Erdoganom po tom, čo mu zablahoželal k volebnému víťazstvu.

Vzťahy medzi Káhirou a Ankarou boli roky napäté, pripomína DPA. Politický spor medzi oboma krajinami eskaloval v roku 2013 po tom, čo turecká vláda zosadenie vtedajšieho islamistického gyptského prezidenta Muhammada Mursího opakovane označila za nelegálny „vojenský prevrat“.

Turecko a Egypt si v tom istom roku navzájom odvolali aj veľvyslancov. K zblíženiu medzi nimi došlo až nedávno; egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí navštívil Turecko po katastrofálnom zemetrasení, ktoré krajinu postihlo tento rok vo februári. Jeho turecký rezortný kolega Mevlüt Čavušoglu do Káhiry následne pricestoval v marci a už vtedy uviedol, že sa plánuje aj schôdzka medzi Erdoganom a Sísím.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Koniec nepriateľstva? Znovuzvolený Erdogan začína novú éru, obnovuje vzťahy s Egyptom

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php