eReport.sk
Manfred Weber. Foto: wikipedia

Líder európskych ľudovcov vyzval ukončiť prístupový proces Turecka do únie. Ani Ankara to vraj nechce

Manfred Weber ako líder stredopravej politickej skupiny Európska ľudová strana (EPP) – najväčšej v Európskom parlamente (EP) – sa vyjadril za ukončenie prístupového procesu Turecka do EÚ. V pondelok o tom informovala agentúra DPA.

„Posledných niekoľko rokov ukázalo, že blízke partnerstvo je dôležité. Ale nikto nechce, aby sa Turecko sa stalo riadnym členom EÚ. Ani Turecko, ani EÚ,“ povedal nemecký politik Weber v interview zverejnenom v pondelok.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Objektivita nadovšetko?
  2. Chaos v parlamente pokračuje
  3. František Mikloško počas pietnej spomienky pri príležitosti 34. výročia Sviečkovej manifestácie v Bratislave 24. marca 2022.
  4. O čo Matovičovi vlastne ide?

Proces bráni lepším vzťahom

„Musíme tento proces nechať tak, pretože viac bráni lepším vzťahom, než im pomáha,“ povedal predseda EPP. Očakávania po nedeľňajšom znovuzvolení Recepa Tayyipa Erdogana za tureckého prezidenta sú jasné,“ uviedol Weber.

„Spoluprácu potrebujeme predovšetkým v cieľoch ako dosiahnutie mieru medzi Ukrajinou a Ruskom, migračná politika, ekonomická modernizácia a otázka Cypru. A Erdogan by mal okamžite súhlasiť s členstvom Švédska v NATO,“ vysvetlil Weber.

Turecko „podrazilo“ Švédsko

Cyprus je rozdelený od roku 1974, po gréckom prevrate a tureckom vojenskom zásahu. Početné sprostredkovateľské misie OSN zamerané na odstránenie tohto rozdelenia zlyhali. Cyprus je členom Európskej únie od roku 2004, ale zákony a predpisy EÚ sa vzťahujú len na grécky juh Cypru.

Turecko vetovalo snahu Švédska o vstup do NATO a ako dôvod uviedlo nedostatočné zásahy Štokholmu proti „teroristickým organizáciám“. Čím Ankara myslí predovšetkým Stranu kurdských pracujúcich (PKK), pripomína DPA.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Líder európskych ľudovcov vyzval ukončiť prístupový proces Turecka do únie. Ani Ankara to vraj nechce

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php