eReport.sk
Dobré správy
Ukrajinský vojak, ilustračná snímka. Zdroj: tasr/AP

Pózoval s lebkou ukrajinského vojaka, teraz ho postrelili. Vraj z blízka

Pózoval s lebkou ukrajinského vojaka! Ruský odborník na politický marketing a dôstojník ruskej armády Igor Mangušev, ktorý sa preslávil tým, že vlani v lete na verejnosti pózoval s lebkou údajne  zavraždeného ukrajinského vojaka, bol za nejasných okolností vážne zranený v oblasti hlavy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Obavy z prezradenia?
  2. Rokuje sa aj o ďalších dodávkach zbraní
  3. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus
  4. Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.

K incidentu došlo na Ruskom okupovanom území Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL). Informácia o zranení sa objavila aj na Manguševovom kanáli na platforme Telegram a správu o ňom priniesli aj ruské a ukrajinské médiá.

Stav zraneného označili lekári za stabilne vážny

Tieto zdroje spresnili, že Manguševa previezli do neurochirurgické oddelenie v okupovanom meste Kadijivka, pre ktoré Rusko používa názov Stachanov. Lekári u Manguševa konštatovali strelné poranenie hlavy. Stav zraneného označili lekári za stabilne vážny s nepriaznivou prognózou.

Ruské i ukrajinské médiá informujú, že Mangušev nebol zranený v boji, ale že ho niekto postrelil zblízka. Bližšie podrobnosti nateraz nie sú známe, ale viaceré médiá špekulujú, že Mangušev sa dostal do sporu s príslušníkmi čečenských jednotiek operujúcich na východe Ukrajiny.

Ako to bolo so zverejnením lebky

Videozáznam Manguševovho vystúpenia s lebkou – z augusta minulého roku  – mal v sociálnych médiách veľkú sledovanosť. Mangušev vtedy deklaroval, že Rusi na Ukrajine nevedú „vojnu s ľuďmi z mäsa a kostí“, ale „s ideou Ukrajiny ako protiruského štátu.“ Deklaroval, že „všetci nositelia tejto myšlienky musia byť zničení“.

Lebka, ktorú pritom držal v ruke, podľa neho patrila Ukrajincovi zabitému počas útoku na ukrajinské prístavné mesto Mariupol. Toto jeho tvrdenie nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov.

Reagoval britský politológ

Britský politológ Mark Galeotti o Manguševovi napísal, že nie je „len taký hocijaký ruský žoldnier, ale politický technológ/propagandista“ s údajným prepojením na zakladateľa súkromnej polovojenskej Vagnerovej spoločnosti a „všestranného kremeľského podnikateľa“ Jevgenija Prigožina, a to prostredníctvom svojho mediálneho a poradenského impéria.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pózoval s lebkou ukrajinského vojaka, teraz ho postrelili. Vraj z blízka

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie