eReport.sk
ropa, ropné produkty, dovoz Rusko
Na archívnej snímke z 18. marca 2022 čerpadlá ťažia ropu na starom ropnom poli spoločnosti Wintershall DEA v nemeckom Emlichheime. Foto: tasr/ap

Bude to fungovať? Už platí embargo na dovoz ruských ropných produktov do EÚ!

Bude to fungovať? Zákaz dovozu ruských ropných produktov, ako sú nafta či benzín, do krajín Európskej únie (EÚ) nadobudol v nedeľu účinnosť. Opatrenie má za cieľ ešte väčšmi obmedziť príjmy Ruska z predaja energií, a tým aj jeho schopnosť financovať vojnu proti Ukrajine, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bude Európa čoskoro bez plynu?
  2. Americká ministerka financií varovala: USA narazia na dlhový strop!
  3. Ázijský trh výnosnejší než európsky?

Z najnovších údajov Štatistického úradu EÚ Eurostat, Rusko len vlani v októbri vyviezlo do krajín Únie ropné produkty v hodnote viac než 2,3 miliardy eur, z toho približne 558 miliónov eur predstavoval export do Nemecka.

Veci nejdú podľa plánu, priznali Spojené štáty

O embargu sa rozhodlo vlani v júni v rámci šiesteho balíka sankcií EÚ proti Rusku v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu. Embargo počíta aj s dočasnými výnimkami pre niektoré krajiny EÚ.

Zákaz importu ruských ropných produktov nadväzuje na zákaz dovozu surovej ruskej ropy po mori, ktorý vstúpil do platnosti už 5. decembra minulého roka. Okrem ropného embarga sa EÚ a krajiny G7, Japonsko, Kanada, Británia a USA sa dohodli na cenových stropoch na ruskú ropu a ropné produkty.  Americká ministerka financií Janet Yellenová však nedávno uviedla, že veci v tejto súvislosti nejdú celkom podľa plánu. „Je to komplikovanejšie. Vždy je možné, že veci sa nebudú vyvíjať podľa plánu,“ uviedla Yellenová.

Krok Putina prišiel už skôr

Pripomíname, že ruský prezident Vladimir Putin to už dal takpovediac na papier. Podpísal v závere vlaňajšieho roka dekrét. Ide o dokument, ktorým zakázal vývoz ropy do krajín, ktoré uplatňujú cenový strop na ruskú ropu. Dekrét zakazujúci export ropy a ropných produktov do krajín uplatňujúcich cenový strop má platiť 5 mesiacov. A to od 1. februára 2023 do 1. júla 2023.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bude to fungovať? Už platí embargo na dovoz ruských ropných produktov do EÚ!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti