eReport.sk
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus
Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: tasr/ap

Správa WHO vyvolala kritiku Moskvy aj Washingtonu. Čo v nej stojí?

Správa WHO vyvolala kritiku Moskvy aj Washingtonu. Správa pojednáva o Ukrajine v súvislosti s vojnovým konfliktom. Čo v nej stojí?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojej správe o kríze na Ukrajine uviedla, že humanitárnu  pomoc potrebuje 17,7 milióna ľudí. Z tejto vojnou zmietanej krajiny bolo do iných európskych štátov vysídlených 7,5 milióna utečencov.  TASR informuje na základe sobotnej správy agentúry Reuters.

Zdokumentovaných je vyše 14.000 civilných obetí

Správa pokrýva udalosti z prvých deviatich mesiacov roku 2022 a situáciu na Ukrajine označuje za jednu z ôsmich akútnych globálnych zdravotníckych kríz. Zdokumentovaných je vyše 14.000 civilných obetí. WHO tiež uvádza, že spomedzi 471 útokov na zdravotnícke zariadenia na celom svete s použitím ťažkých zbraní došlo k 448 z nich na Ukrajine.

Správa je spolitizovaná, tvrdí Moskva

Správa šéfa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, ktorá bola prezentovaná výkonnému výboru WHO, v ktorom sú zastúpení aj zástupcovia Ruska a Spojených štátov, vyvolala kritiku Moskvy aj Washingtonu. Podľa Ruska je spolitizovaná a jednostranná a obsahuje nepodložené obvinenia. Moskva popiera, že by počas svojej „špeciálnej vojenskej operácie“ útočila na civilné ciele.

USA: Správu je nutné aktualizovať

USA v súvislosti so správou WHO zase tvrdia, že je nutné ju aktualizovať, aby zahŕňala aj incidenty od vlaňajšieho septembra. Ako povedala vo vyhlásení americká veľvyslankyňa pri OSN Bathsheba Crockerová, „ruské útoky spôsobili neopísateľné škody civilistom a kritickej infraštruktúre na Ukrajine.“

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Správa WHO vyvolala kritiku Moskvy aj Washingtonu. Čo v nej stojí?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti