eReport.sk
Na ilustračnej snímke budova maďarského parlamentu v Budapešti.
Na ilustračnej snímke budova maďarského parlamentu v Budapešti. Zdroj: tasr/ap

Maďarsko: Demonštranti v Budapešti a 15 mestách požadovali slobodu vzdelávania

Vyše tisíc demonštrantov protestovalo vo štvrtok večer v Budapešti proti zákonu o právnom postavení pedagógov a požadovali slobodné školstvo. Podľa servera telex.hu sa protestné zhromaždenia, ktoré sú súčasťou série demonštrácií prebiehajúcich už od januára 2022, konali aj v 15 ďalších maďarských mestách.

Demonštranti v Budapešti

Dav učiteľov a študentov sa zhromaždil pri sídle ministerstva vnútra, pod ktoré patrí verejné vzdelávanie. Účastníci zhromaždenia skandovali heslá: „Máme toho dosť!“, „Bez učiteľov niet budúcnosti,“, ale aj odkaz ministrovi vnútra Sándorovi Pintérovi: „Pintér, zmizni!“ Viacerí protestujúci vyliezli na okná ministerstva, na ktoré vylepili svoje požiadavky. Polícia ich vyzvala, aby zliezli dolu, pričom niekoľkých z nich legitimovali.

Sloboda vzdelávania

Občianske hnutie noÁr, ktoré je jedným z organizátorov protestov, na Facebooku oznámilo, že demonštrácie sa konali tiež v mestách Sopron, Pécs, Szegedín, Debrecín, Miškovec, Szombathely, Szentes, Veszprém, Nagykanizsa, Dunaújváros, Szekszárd, Balassagyarmat, Szolnok, Eger a Nyíregyháza. Zhruba 200 demonštrantov sa po oficiálnom ukončení zhromaždenia pred 20.00 h vybralo na Kossuthovo námestie k budove parlamentu, kde ich však čakal policajný kordón.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajina má dôkazy, že na deportáciách ukrajinských detí, rukojemníkov z radov civilistov i vojnových zajatcov sa priamo podieľajú aj bieloruské orgány.
  2. Rusko žiada Medzinárodný súdny dvor
  3. Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský, Foto: tasr
  4. Stoltenbergov apel z Bruselu

Kritizovaný zákon nie je podľa demonštrantov vhodným na rokovanie. Rozvoj školstva treba postaviť na novom základe. Na príprave ktorého sa musia spoločne podieľať odbory, študentské organizácie. I občianske organizácie a ministerstvo vnútra. Pod, ktoré patrí verejné školstvo, uviedli organizátori obdobného utorňajšieho protestu z Jednotného frontu študentov (Egységes Diákfront).


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Maďarsko: Demonštranti v Budapešti a 15 mestách požadovali slobodu vzdelávania

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php